В днешното забързано ежедневие хората се разболяват значително повече от преди. С напредването на медицината се откриват и доказват причинителите на различните болести. Все по-често се споменава за холестерола и неговите вредни последствия за организма.
Покачването на стойностите в кръвта му се дължи на редица фактори. В основата им е нездравословният начин на живот. Неактивното ежедневие на хората, както и различни диети. Вредните навици също допринасят за повишаване на стойностите му.
Тютюнопушенето, употребата на алкохол, затластяване на организма благодарение на така наречените fat foods, някои генетични предразположения на организма като диабет, заболявания на черния дроб и други са само част от причинителите на завишените стойности на холестерола.
Холестеролът е необходим за изграждане на клетъчната мембрана, както и за усвояване на витамин D от организма. Когато е в по-високи количества може да доведе до сериозни болести, някой от тях имат фатален край.
Това се дължи на способността му да се отлага по кръвоносните съдове и в последствие да ги запуши.
За нормално ниво на холстерол, се счита стойсността от 200 милиграма на децилитър кръв. Стойности в диапазона 200 – 239 мг/дл се приемат за гранично високи, а когато надминат 240 мг/дл говорим за висок холестерол.
Изследването на кръвта, за да се определи нивото ми се нарича липопротеинов профил. Той определя отношението на холестерол (HDL, LDL, VLDL) и триглицеридите.
Тялото ни се нуждае от HDL (липопротеини с висока плътност) те доставят на черния дроб холестерол, където той се разгражда отново. Когато не е наличен достатъчно HDL в организма, хората спадат в графата с висок риск от сърдечно-съдови заболявания.
От друга страна LDL (липопротеини с ниска плътност) са по-големият проблем. Чрез тях се отлага холестерол по стените на кръвоносните съдове и в последствие може те да се „затлачат“ и да се стеснят.
По-долу Ви представяме 10 от най-добрите домашни средства за борба с високоя холестерол.
1.Семена от кориандър
Те се считат за добър регулатор на общия холестерол, лошия (LDL) и триглицеридите. Имат хипогликемично действие и са добър помощник при лечение на диабет.
За целта сварете в една чаша вода две супени лъжици семена от кориандър -смлян. Прецедете и изпийте отварата на веднъж или два пъти.
2.Лук
Както за много други болежки, така и тук лукът е изключително полезен. Той увеличава нивата на добрия холестерол (HDL) в кръвта и намаля вероятността от сърдечни заболявания.
Пийте веднъж дневно смес от една чаена лъжица сок от лук и малко мед за подобряване на вкуса.
3.Индийско грозде
Индийско гроздe или Amla е плод, който има изключително добро хиполипидемично действие, което на практика означава, че намаля липидната концентрация в кръвта. Този плод има антихиперлипидемични и антиатерогенни ефекти, което се доказва от редица изследвания.
Пийте веднъж дневно сутрин на гладно чаша вода с разтворена една чаена лъжица от индийско грозде на прах.
4.Ябълковият оцет
Той намаля всички нива на холестерола и триглицеридите. Освен това е страхотен лек е лек за много други болести, включително киселинен рефлукс, повишено кръвно налягане, подагра, заболяване на горните дихателни пътища, и други.
В чаша вода се смесва една чаена лъжица ябълков оцет. Течността се пие веднъж или два пъти на ден в продължение на еди месец.
С времето можете да увеличите на две супени лъжици оцет. В случай че не ви понася вкуса, прибавете прясно изцеден сок от портокал, ябълка или друг плод.
5.Фреш от портокал
Пиенето на три чаши фреш от портокал на ден, повлиява много добре в борбата с високия холестерол. Това е съвсем естествено поради наличието на витамин С, фолиева киселина, и флавоноиди.
6.Кокосово масло
Въпреки че е богато на мазнини, в него има наличие на лауринова киселина. Тя помага за повишаване стойността на добрия холестерол и намаля отношението на добър към лош.
Допустимият прием е една до две лъжици кокосово масло на ден. Не употребявайте рафинирани или преработени продукти.
7.Овесена каша
Тя е изключително богата на фибри, който пречат за усвояването на холестерола от кръвта и повлияват в положителна насока върху LDL.
Чаша и половина варени овесени ядки или овесени трици съдържат приблизително три грама разтворими фибри, бета-глюкан. За по-добър вкус добавете плодове или ядки като ябълки, банани, ягоди, орехи и други.
8.Рибно масло
В него се съдържа омега-3 мастни киселини, който повлияват на триглицеридите в кръвта посредством понижаване на стойностите им и се намаля рискът от сърдечни заболявания.
Приемайте 1 до 4 грама на ден рибно масло. Ако сте вегетарианец или сте преминали на такава диета, можете да заместите с леново семе. Те също са богати на омега-3 мастни киселини.
9.Червен ориз
В него се съдържат съединения, който пречат на синтеза на холестерол и намалят лошия такъв в кръвта. Червеният ориз се получава чрез ферментация от червени дрожди. Приема се на таблетки.
В Китай е познат от много години, но ефектът от дългосрочната му употреба все още не е ясен.Бъдете внимателни с приема на тази хранителна добавка. Не се препоръчва повече от 1200 до 2400мг на ден.
Ако страдате от някакъв проблем с черния дроб не приемайте червен ориз. Най-добре се консултирайте с лекар, в случай че сте решили да се лекарите допълнително с него.
10.Ядки
Различни видове ядки и семена са много полезни, защото са богати на фибри и стероли. В частност орехите повлияват изключително добре на нивата на общия холестерол и триглицеридите.
Една шепа ядки се необходимото количество за ден. Употребявайте и други пълнозърнести храни богати на фибри.