Повече от 60 години лекарите са установили, че има пряка връзка между наличието на висок холестерол и появата на редица сърдечно-съдовите заболявания.
Да започнем с „предвестника“ на фаталната сърдечна болест:
Атеросклерозата е състояние, при което вътрешните слоеве на артериалната стена се удебеляват и втвърдяват следствие на отлагания на мазнини. Тези мазнини (плака) най-често са под формата на висок LDL холестерол, липопротеини, фосфолипиди и други.
Атеросклерозата може да се развие в различни части от човешкото тялото. Особено опасно е, когато се появяват депозити (налепи) в коронарната артерия. Коронарната артерия е кръвоносния съд, които доставя кръв към сърцето. Удебелените стени на артериите стеснява кръвоносните съдове, а така се ограничава притока на кръв към сърдечния мускул.
Като всяка една част от нашето тяло и сърдечния мускул се нуждае от кръв, чрез която да получи жизненоважен кислород и хранителни вещества. Когато кръвният поток е ограничен или е напълно блокиран, част от клетките на сърцето се задушават и умират.
Заболяването атеросклероза не се развива внезапно. Най-често вредните мастни натрупвания, които запушват артериите се натрупват „тихо“ и незабележимо в продължение на години. За колко години, това зависи от изключително от индивидуалните хранителни навиците на качество на живот.
Патолозите разделят издайническите признаци за наличие на мастни натрупвания на два основни вида:
- Най-ранни депозити познати като мастни ивици.
- Разширени депозити или плака.
Мастните ивици съдържат около 25% мазнини. Често наличие на такива мастни ивици са налични и при малки деца, които от рано детство са захранвани не правилно. Появата на тези мастни ивици е поради неспособността на клетките да поемат излишните мазнини (холестерол). Тези излишни мазнини се натрупват по стените на артериите под формата на тънка лигавица във вътрешността на артериите.
Факторите, които ускоряват превръщането на мастните ивици в плака са: тютюнопушенето и високото кръвно налягане. Основния виновник обаче си остава химическата промяна в LDL (лош холестерол), които се окислява. LDL се окислява, когато се свързва със свободни радикали, със съдържание на кислород. Химическата реакция настъпва когато въпросните обогатени на кислород радикали се срещат с LDL холестерола. А това оказва негативно въздействие върху артериите, защото:
Окисленият LDL холестерол е токсичен за стените на артериите. Той стимулира по-нататъшното им увреждане. Това съединение е причина към организма да се изпращат химически сигнали за бедствие. В опитите си нашият организъм да реагира се повишава наличието на специални кръвни клетки – наречени моноцити.
Моноцитите се отправят към проблемните артерии, след което проникват в ендотела (тънък слой специални епителни клетки). Моноцитите се опитват да „почистят“ проблема чрез поглъщане на окисления LDL. За съжаление, обаче, самите мотоците започват да се натрупват върху крехката повърхност на артериалните стени – ендотелата.
Може би се досещате, че тази битка създава един порочен цикъл, в който опитите на организма да се пречисти и защити, всъщност се ускорява процеса на изграждане на плака.
Мастните ивици се намират във всеки от нас. Наличието им в определена степен не проблем за организма и правилното кръвообращение. Проблем са, когато лошите хранителни навици станат обичаен начин на живот т.е., когато мастните ивици се преобразуват в опасни и смъртоносни богати на холестерол плаки.
Наличието на опасна плака е отличителният белег на коронарна атеросклероза. Както вече стана ясно тя се появява следствие на натрупване на повече и повече холестерол. Тази натрупана плака (наричана също проста плака) може да се преобразува в сложна. Това става, когато определено количество калций се комбинира с плаката. Така тя се втвърдява и благоприятства разкъсването си. От скъсаните парченца плака се образуват кръвни съсиреци.
Тези кръвни съсиреци са основателен повод за притеснение, защото те водят до редица страшни усложнения. Тромбът може да запуши важна артерия, което да доведе до сърдечен пристъп – коронарна тромбоза. По време на сърдечен удар, кръвоснабдяването е спряно към дадена част сърдечния мускул. Клетките от тази област на сърцето умират поради липса на кислород. При липса на достатъчно кислород в сърцето, то започва да бие бързо и неконтролируемо (аритмия). За жалост не рядко се стига и до фатален изход.
Развиването на плака намалява притокът на кръв в артериите. Доказано е, че ако която и да е артерия е стеснена с 30% може да се стигне до клиничен симптом като болка и дискомфорт в гърдите, усещане за задух, прекомерно сърцебиене, хронична умора и т.н. Задухът се появява във време на напрежение т.е., когато сърцето се нуждае от повече кислород. Разбира се ако тичате три километра това е нормално, но ако това усещане се появява докато се затичвате два три метра, за да хванете автобус е редно да се замислите много сериозно.
Подобно на всички болести и тук не е задължително това да е първия симптом, които ще усетите. Често предвесниците на тежките сърдечно-съдови заболявания идват внезапно без никакви предупреждения. Понякога първият признак за наличие на сърдечно-съдови заболявания е инфаркт от човек в „разцвета на силите си“.
Със сигурно вече сте наясно колко страшни могат да бъдат последиците от хроничното поддържане на висок холестерол в кръвта. Разбира се не всички последици са толкова фатални, но при всички положения наличието на LDL холестерол е изключително нездравословно.
Здравословният начин на живот може да ви помогне да избегнете развитието Атеросклероза и Инфаркт.