Да, мазнините могат да са добри герои в здравословния хранителен режим при хора с висок холестерол.
Това са обаче определен тип мазнини. Малко са хората, които обаче са добре запознати с естеството на различните типове мазнини и това ги кара да ограничат прекалено рестриктивно диетата си откъм тях, а всъщност полезните мазнини оказват положително влияние именно върху здравето на сърдечно-съдовата система.
Днес ще се съсредоточим именно върху разграничаването на 3-те групи мазнини, които имат отношение към правилната диета при проблеми с висок холестерол.
Добрите герои: Моно- и полиненаситени мазнини
Една здравословна и добре балансирана диета трябва да включва умерено количество мононенаситени и полиненаситени мазнини.
Много са проучванията, които доказват, че хранителният режим, който включва балансиран прием на тези добри мазнини може да помогне дори за понижаване нивата на лошия холестерол в тялото.
А това може естествено да релевира и в намаляване на риска от появата на сърдечни заболявания и прекарване на инсулт.
Една част от ненаситените мазнини имат растителен произход или се извличат от мазни риби. При стайна температура обикновено са в течно състояние.
Някои източници съдържат коктейл от моно- и полиненаситени мазнини, а други са по-богат източник на един от двата типа.
Звездите в тази категория са ядките и семената, маслините, авокадото, нехидрогенираните масла на растителна основа като зехтин, рапично, шафраново или слънчогледово масло, мазнините в сьомгата, пъстървата, риба тон, сардини и др.
Кои са лошите мазнини за хората с висок холестерол
Наситените мазнини трябва да бъдат силно ограничени в хранителния ви режим.
Да, те имат своята роля в организма ни, но диетите с високо съдържание на наситени и трансмазнини могат да бъдат един от рисковите фактори, водещи до сърдечно-съдови проблеми.
Специалистите препоръчват в ежедневното ви хранене да присъстват не повече от 7 до 10 на сто калории от наситени мазнини.
„Лошите момчета“ идват от животински източници като месо и млечни продукти, но има и някои неподходящи растителни ресурси като например кокосовото и какаовото масла.
Вместо тях наблегнете на чисто месо и млечни продукти с понижена масленост.
Злодеите, които заплашват всеки здравословен хранителен режим
Трансмазнините и частично хидрогенираните масла са най-големите злодеи в класацията. Те обикновено се намират в най-вредните храни, които обичаме най-силно.
И те като наситените мазнини могат да повишат нивата на лошия холестерол, с една екстра – могат да доведат до намаляване на нивото на добрия такъв, което допълнително увеличава рисковете от проявата на здравословни проблеми, включително диабет от тип 2.
За да ги избегнете, наблягайте на нехидрогенирани растителни масла и ограничете максимално бързото хранене.
Всичко дълбоко пържено и панирано е потенциален носител на трансмазнини, а пакетираните сладости са едни от най-честите им скрити източници.