Един от основните фактори е неправилно и нередовно хранене.
Нека първо да уточним какво представлява гастритът. Това е възпаление на лигавицата на стомаха, което може да бъде предизвикано от различни фактори.
Един от основните фактори е неправилно и нередовно хранене. Възможно е обаче да се появи гастритът в резултат на някаква странична болест като грип, шарка или пневмония.
Нередки са случаите, когато лигавицата на стомаха е силно раздразнена от развалена храна или от навлизане на прекалено голям брой бактерии с нея.
Не трябва да пропускаме и вредните навици, които оказват влияние на стомаха като тютюнопушенето, алкохолът, противопоказните действия на лекарства и химични елементи попаднали в тялото ни.
Но да се върнем към храната. Гастритът, както вече казахме е състояние, при което стомашната лигавица е много раздразнена поради навлизането на твърде горещи храни и напитки или трудно-смилаеми и груби храни. Силно подправените ястия също се голям проблем за стомаха ви.
За да можете да се справите с гастрита е необходимо да преосмислите приема на храна от ежедневното си меню. В по-леките случаи на болестта е достатъчно да се предизвика повръщане, за да се отстрани съдържанието в стомаха, което предизвиква неразположение на пациента.
Това се случва посредством изпиване на няколко чаши с хладка вода или в една чаена чаша се прави разтвор от 1 чаена лъжица сода бикарбонат и вода.
В последствие постепенно се включват храни, които да не дразнят стомаха ви. Това са супи и айрян. На по-следващ етап се добавят и редки каши и накрая ябълкови пюрета и пасирано месо.
Съществуват разлики при гастрит с повишена и понижена киселинност. Основното правило, което трябва да запомните и при двата случая е :
Яжте 4-5 пъти на ден храна, която преди това сте направили на пюре или сте я сдъвкали много добре и никога не приемайте прекалено горещи ястия и напитки.
Гастрит с повишена киселинност
За него е характерна, че киселинността е запазена и дори по-голяма. Тук е необходимо да се лишите от силно подправени и млечно кисели храни.
Забавете за кафето и бульоните както и за алкохола и всякакви газирани напитки. Пържените ястия трябва да се изключат нацяло от менюто ви.
Може да консумирате крехки меса и риба. Макаронени изделия и рохки яйца. Желателно е зеленчуците да се приготвят на пюрета.
Гастрит с понижена киселинност
При него трябва да се наложи хранителен режим, който да стимулира производството на стомашна киселина. Могат да се приемат бульони, но се избягват млечни храни с изключение на изварата.
Позволено е да консумирате ръжен хляб и не тлъсти риба и месо. Както и различни видове сокове и компоти.