Постигането на тегло в норма е една от препоръките при откриване на висок холестерол.
Много са хранителните режими, които показват ефективно отслабване, но дали всеки един от тях е подходящ за хора, които страдат от висок холестерол?
Трябва да сте особено внимателни, когато избирате своята диета и е най-добре да се консултирате със специалист, който е добре запознат със здравословното ви състояние.
Какво представлява „кето“ – една от най-популярните през последната петилетка диета и подходяща ли е тя за хора с високи нива на холестерола? Ето какво казват специалистите.
Как действа кето диетата
Кетогенната диета или „кето“ както обикновено се среща, е хранителен режим, който е здравословен за повечето хора и дори при някои субекти може да доведе до намаляване на лошия холестерол в дългосрочен план.
При хората с проблеми с високия холестерол, е твърде вероятно обаче да се наложи диетата да се реконфигурира.
Кето диетата ограничава приема на въглехидрати на до 20-50 гр. на ден, което „принуждава“ тялото да премине от използване на глюкоза като източник на енергия към използване на кетони.
Кетонните тела всъщност се образуват от разграждането на мазнините. Щом този преход се случи, организмът влиза в естествено метаболитно състояние, наречено кетоза.
Безопасна ли е диетата при проблемен холестерол
Кето диетата наистина може да доведе до драматично сваляне на килограми, но няма проучване, което да изследва дългосрочния ѝ ефект върху тялото.
Тя може да покаже определено положително въздействие за намаляване на рисковите фактори за сърдечни заболявания, но също така крие потенциални негативи и несигурности относно продължителния ефект.
Повечето кето методи позволяват храни с високо съдържание на наситени мазнини и холестерол – тлъсто месо, пържени меса, свинска мас, сметана.
Диетата може да се окаже с високо съдържание на лошите мазнини и ниско съдържание на храни, които са полезни за сърцето като например бобови, пълнозърнести, богати на фибри зеленчуци и плодове.
Важно е мазнините, които даваме на тялото си да се избират мъдро, защото консумирането на големи количества наситени такива увеличава риска от атеросклероза и сърдечни проблеми.
Може ли кето да се прекрои за хора с висок холестерол
Структурата на диетата трябва да се измени, ако страдате от висок холестерол, за да избегнете допълнителното му повишаване, вследствие наблягането на мазнините като източник на енергия за тялото.
Избягвайте изкуствените трансмазнини, силно преработеното месо и пържените храни, които може да повишат риска от сърдечни заболявания.
Помислете и за замяна на някои от наситените мазнини с мононенаситени такива. Авокадото, зехтинът, ядките и ядковите масла са добри източници на мононенаситени мазнини.
Омега-3 мазнините могат пък да ви помогнат да понижите нивата на триглицеридите и да повишат добрия холестерол.
Затова е добре да включите ленено семе, чия, орехи и мазни риби като сьомга, които са добри източници на омега-3 мастни киселини.
Преди да предприемете този подход, е най-добре да се консултирате със специалист.