Възпалението е част от имунната реакция на организация и без нея ние може да се излекуваме. Когато обаче възпалението излезе извън контрол, както и при ревматоидния артрит, то може да увреди организма. Освен това то може да способства затлъстяване, сърдечно-съдови заболявания и дори рак.
Храните с високо захарно съдържание и с наситени мазнини могат допълнително да стимулират възпалението. Според наблюденията на лекарите те предизвикват свръхактивност на имунната система, като това може да доведе до болки в ставите, хронична умора и увреждане на кръвоносните съдове.
Други храни обаче могат да ограничават инфекцията и затова е препоръчително да ги включите към дневното си меню още сега.
1. Мазни риби
Мазните риби като сьомга, скумрия (препоръчително да е уловена в северните морета – канадска, исландска), риба тон и сардини, са с високо съдържание на омега-3 мастни киселини, за които редица изследвания са доказали, че спомагат за ограничаване на инфекцията.
За да въздейства на възпалението, обаче, мазната риба трябва да присъства в менюто ни поне 3 пъти седмично и с уговорката, че трябва да бъде приготвена здравословно.
В проучване от 2009 г. на университета в Хавай се установило, че при участниците, които ядат печена или варена рибаняколко пъти седмично (за разлика пържени, пушени, сушени и осолени) рискът от развитие на сърдечно-съдови заболявания намалява с 23 % в сравнение с тези, които ядат по-рядко.
Не обичате риба? Тогава можете да започнете да приемате хранителни добавки от рибено масло.
То също може да ограничи огнището на инфекцията, въпреки че съвсем скорошно проучване от 2013 г. установи, че ако ежедневно ядете храни богати на омега-6 мастни киселини, това са предимно преработените храни и растителното масло, то тогава добавките от рибено масло могат да увеличат възпалението.
2. Пълнозърнести храни
Ако ограничите консумацията на рафинирани храни като бял хляб, тестени изделия, ориз, макарони и постепенно включвате към ежедневното си меню пълнозърнести храни, то това ще помогне инфекцията постепенно да затихне.
Това е така, защото е доказано, че пълнозърнестата храна съдържа много повече фибри и така се понижават нивата на С-реактивния, който е маркер в кръвта за наличието на възпалителен процес, и тези храни обикновено имат по-малко добавена захар.
Едно изследване от 2013 г. на учени от Харвард установи, че не всичко, което се предлага в магазините с надпис „пълнозърнест“ е много по-здравословно от другите рафинирани храни. За да сте сигурни наистина какво купувате, трябва на етикета със съдържанието на продукта като първа съставка трябва да пише „пълнозърнест“ и също да няма добавени захари.
3. Тъмнолистни зеленчуци
Проучванията показват, че витамин Е може да изиграе ключова роля в защитата на организма от възпалителните фактори и едни от най-добрите източници на този витамин са тъмнозелените зеленчуци като спанак, броколи, марули и къдраво зеле, обикновено зеле.
Тъмнозелените и кръстоцветните зеленчуци са богати и редица други витамини и минерали – витамин С, калций, антиоксиданти, желязо, флавоноиди, които имат противораково действие, тъй като чрез тях клетките произвеждат ензими, които препятстват образуването на туморни клетки също така са и богати на антиоксиданти, които ограничават разпространението на инфекцията и способстват за нейното постепенно затихване.
4. Ядки
Другият помощник в борбата с възпалението, това са полезните мазнини в ядките и по-специално в бадемите, които са богати на фибри, витамин Е, както и орехите, които са с високо съдържание на алфа – линоленова киселина, която е част от групата на Омега-3 мастните киселини.
Всички ядки, все пак, са източник и на антиоксиданти, които могат да помогнат на тялото ви да се пребори и да отстрани вредите, причинени от възпалението. Ядките (заедно с рибата, листните зеленчуци и пълнозърнестите храни)са основната част от храните включени в средиземноморската диета, при изпълнението, на която е доказано, че инфекцията бива съществено ограничена за не повече от 6 седмици.
5. Соя
Няколко проучвания показват, че изофлавоните – естроген подобни съединения, открити в соевите продукти, могат да спомогнат за понижаването на нивото на С-реактивния протеин и така ще бъде ограничено и самата инфекция.
През 2007 г. било проведено едно изследване, публикувано в Списание „Инфекция“, в което се установява, че с помощта на изофлавоните се ограничават негативните ефекти от инфекцията върху костите и сърцето на лабораторни мишки.
Избягвайте силно обработената соя, която е възможно да не постигне очаквания ефект при възпаление, тъй като в нея обикновено се съдържат консерванти и стабилизатори. Вместо това е препоръчително да включите към обичайното си меню повече соево мляко, соево сирене, олющени соеви ядки (варени соеви зърна).
6. Млечни продукти с ниска масленост
За млечните продукти понякога се смята, че предизвикват автоимунни заболявания като ревматоиден артрит, защото някои хора имат алергии или непоносимост към казеина, протеина – белтък, съдържащ се в млечните продукти.
За хората, които нямат непоносимост към тях, млечните продукти с ниска масленост и обезмасленото мляко са важен източник на полезни хранителни вещества. Киселото мляко съдържа пробиотици, които препятстват чревните възпаления.
Повечето лекари са на мнение, че храните богати на калций и витамин Д, като кисело и обезмасленото мляко са полезни за всеки човек. И като допълнение към противовъзпалителните свойства на млечните продукти е важно да се приема достатъчно количество калций и витамин Д, за бъдат здрави костите и зъбите ни, да намалим риска от риска от развитие на туморно заболяване и да избегнем други опасности за здравето ни.
7. Чушки
Диетолозите казват, че цветните зеленчуци са неизменна част от всеки здравословен режим на хранене. За разлика от белите картофи или царевицата, цветните чушки, домати, тиква, както и листните зеленчуци имат високи количества антиоксидантни витамини по-ниски нива на скорбяла.
Камбите се намират в разнообразие от цветове, а лютите чушки (от сорта седемте шушулки и оранжева хабанерос) са богати на капсаицин – фенолно съединение, което се смята, че стимулира хормона на щастието и се използва в производството на различни козметични продукти за борба с болката и възпалението.
Чушките, обаче, могат да се окажат и не толкова полезни за някои хора смятат лекари и да изострят възпалението при пациенти с ревматоиден артрит и според тях това, което помага на един човек и облекчава и подобрява състоянието му е възможно да навреди на друг.
Просто всеки трябва да обръща внимание на това, с което се храни и как то му въздейства, наблюдавайки и усещайки реакциите на собствения си организъм.
8. Домати
Доматите също могат да помогнат да бъде ограничено огнището на възпалението и те са неизменен елемент от ежедневното меню на повечето вегетарианци, но разбира се и тук важат съветите на лекарите за индивидуалната поносимост – дали се чувствате подобрение, когато го ядете или напротив.
Сочните червени домати, по-специално, са богати на ликопен, който представлява фитохимикал от групата на каротеноидните пигменти и е доказано, че именно благодарение на него инфекцията претърпява регрес и постепенно затихва.
Варените домати съдържат дори повече ликопен от суровите и затова доматените сосове са изключително полезни при възпаление, а през 2012 г. иранско проучване установи, че редовната консумация на доматен сок също потиска възпалението.
9. Червено цвекло
С този цвят на червен брилянт, само по външния си вид цвеклото загатва за антиоксидантните си свойства. Редица изследвания върху свойствата на червеното цвекло и неговия сок са доказали техния ефект им при възпаление, както и че предпазват от рак, сърдечно съдови заболявания, благодарение на фибрите, витамин С и растителният пигмент, наречени беталайн, който укрепва и прави сърцето по-здраво и устойчиво.
10. Джинджифил и куркума
Тези растения са използвани доста често в китайската и индийската кухня и от различни проучвания се доказва, че те имат и противовъзпалителни свойства. И макар че притежават и свойството да ограничават възникналите инфекция, те са зеленчуци, които би било полезно да присъстват във всеки един здравословен хранителен режим.
Куркумата е растението, което придава на кърито и лекарите твърдят, че въздейства на тялото като спомага за блокирането на NF Kappa – B белтъкът, който регулира имунния отговор и разпространява възпалителния процес. Научно е доказано, че когато джинджифилът се приема под формата на хранителна добавка спомага за ограничаване и затихване на чревните инфекции.
11. Чесън и лук
Има си доста основателна причина тези два парливи зеленчука да са толкова известни със своите имуностимулиращи свойства. При лабораторни изследвания върху животни се установява, че те имат действието на обезболяващи лекарства като Ибупрофен и водят до пълно ограничаване на вероятността от възникване на възпаление при редовното им присъствие в ежедневното меню.
Лукът съдържа антивъзпалителни вещества, включвайки кверцетин фитонутриенти и съединението алцин, от което се образува сулфенова киселина, която улавя свободните радикали в организма.
Тези вещества са подобни на тези в лекарствата, но само че те са природен продукт и съответно полезни за тялото ни за разлика например от Ибупрофена, който е произведение на фармацевтичната промишленост и той, като всяко лекарство, колкото помага толкова и вреди на здравето.
12. Зехтин
Повечето кардиолози са на мнение, че всеки хранителен продукт, който е полезен за сърцето, може да се каже, че е полезен и при инфекция, а това включва и здравословните растителни мазнини, които всъщност представляват зехтина.
Всъщност едно испанско проучване от 2010 г. установи, че средиземноморската диета е толкова здравословна, защото при нейното изпълнение се използва много зехтин и то не какъв да е зехтин, а този от най-чист вид. Олеоканталът е съединение, което придава вкуса на зехтина и е научно доказано, че то има ефект подобен на болкоуспокояващите.
13. Ягоди и малини
Всички плодове могат да улеснят борбата с инфекцията, тъй като те са с ниско съдържание на мазнини, почти нямат калории и са богати на антиоксиданти. Но особено за ягодите и малините е доказано, че имат силни антивъзпалителни свойства вероятно поради антоцианите – това са силни пигменти, които придават наситения им цвят.
Лабораторните изследвания върху животни показват, че например, екстракт от червена малина помага на животните да избегнат развитието на артрит, а боровинките предпазват от разпространение на чревни инфекции и язвен колит, също така жените, които консумират повече ягоди имат по-ниско ниво на С-реактивен протеин в кръвта.
14. Вишни
През 2012 г. на презентация, учени от Университета по здравеопазване в Орегон, САЩ, обявиха, че черешите са най-силното противовъзпалително средство, няма друга храна, която да има по-силни противовъзпалителни свойства от вишните.
Изследвания са установили, че сок от вишна може да намали инфекция на кръвоносните съдове на лабораторни плъхове с до 50%. При хората, този ефект, може да улесни спортистите при тяхната подготовка за състезания, тъй като рискът от инфекция значително намаляват и така те ще ограничат употребата на лекарства против възпаление, които биха могли да им навредят.
Специалистите препоръчват всеки ден да ядем по 1 ½ купа вишни или да изпиваме по 1 чаша сок от вишни и така след известно време гарантирано ще забележим ефекта. Но само вишните имат толкова силни противовъзпалителни свойства, но не и черешите, които са сладки, но на външно много си приличат и затова можем да ги объркаме.