Хипергликемията е състояние, при което кръвната захар е по-висока от допустимите норми.
Когато панкреасът не може да произведе достатъчно инсулин, за да я разгради или организмът не е в състояние да го усвои напълно, глюкозата се задържа в кръвта и довежда до хипергликемия.
Болните от диабет тип 1 могат да са в това състояние, защото не са снабдили тялото си с достатъчно инсулин.
При тип 2 е възможно да е развита инсулинова резистентност и тъканите да не го разпознаят, което възпрепятства глюкозата да достигне до клетките.
Хипергликемията може да бъде вследствие от преяждане или стрес в ежедневието. Намаленото физическо натоварване също предразполага към нея.
Съществуват начини да се справите с хипергликемията като най-важният е да промените хранителният си режим. Трябва да приемате зеленчуци и плодове, пълнозърнести храни богати на фибри.
Необходимо е да намалите пържените ястия и да се преориентирате към варени и печени, както и да сведете до минимум консумацията на храна богата на мазнини.
Наблегнете на спорта и активното движение. Натоварването на мускулатурата намаля глюкозата в кръвта.
Симптомите, с които протича са:
- Повишена кръвна захар
- Наличие на глюкоза в кръвта
- Често уриниране
- Постоянно чувство на жажда
Съществува едно положение, при което е необходимо първо да си направите изследване на кръвта и то е, ако захарта има стойности над 240мг/дл.
Тогава има опасност да са се образували кетони и физическото натоварване вместо да помогне, ще изстреля нивата на глюкозата още по-високо.
Хипергликемията може да доведе до едно състояние наречено кетоацидоза. Тя се получава, когато няма достатъчно инсулин в кръвта и той не може да достави глюкозата до клетките.
Те от своя страна се нуждаят от енергия, за да поддържат функциите си и като не я получават от захарта, започват да разграждат мазнините, за да си я набавят.
Последствията за организма са образуването на така наречените кетони, които променят киселинността на кръвта.
Тялото има ниско поносимост към тях и започва усилена работа по тяхното премахване чрез урината.
Количествата кетони, които се образуват са прекалено големи, за сметка на тези, които се изхвърлят и с времето те се натрупват в кръвта. В резултат пациента може да изпадне в кома.
Кетоацидозата трябва да се лекува, защото е много опасно състояние за болните от диабет. В не малко случаи довежда до смърт. За да можете да я разпознаете в ранен стадии, трябва да сте запознати е нейните симптоми:
- Не ви достига въздух
- Имате плодов дъх
- Усещате сухота в устата
- Често ви се гади и повръща
- Раздразнени сте и объркани