Симптоми на диабет – вижте какви са те
Диабетът е заболяване, което повлича след себе си много усложнения за болните. Веднъж установили се диагнозата, пациентът трябва да си промени в голяма степен навиците в ежедневието.
За да разпознаете диабета трябва да сте наясно с неговите симптоми и по-долу ще разберете повече за тях.
Общи симптоми на диабета
1.Отпадналост или лесна умора на тялото. Това се дължи на невъзможността на захарта да се преработи до така нобходимата енергия за тялото, а без нея то изпитва постоянна умора или при каквато и да е дейност, лесно се измаря.
2.Загуба на тегло. Когато глюкозата остане в кръвта, а не се възприеме от организма или се изхвърли посредством урината, тялото загубва голяма част от калориите.
Тялото започва да се обезводнява и намаля масата си. Поради тази причина болните от диабет губят тегло, въпреки нормалния или по-голям прием на храна.
3.Голяма жажда. Принципът на този симптом се обяснява с повишеното осмотично налягане в кръвта. Това се случва, когато нивата на глюкозата са завишени и се налага вътреклетъчната вода да се насочи към кръвта.
Тогава мозъка получава сигнал за недостиг на вода в клетките и веднага реагира създавайки чувство за жажда.
Друга причина се крие в изхвърлянето на глюкозата чрез урината, защото обезводнява тялото и то трябва да си върне водния баланс чрез допълнителен прием.
4.Често уриниране. Това е естествената реакция на организма да се освободи от ненужната захар. В бъбреците има нещо наречено глюкозен праг, което представлява поносимостта на тялото, след която започва изхвърлянето на глюкозата с урината.
Ненужната захар се компенсира с повече вода и съответно количеството на урината и нейната честота се увеличава.
5.Повишен апетит. До клетките не може да достигне нужната енергия и те сигнализират мозъка, че им е необходимо по-голямо количество храна.
Поради тази причина се появява повишен апетит, което е характерно повече за долните от диабет тип 2. При тях нивото на инсулин е завишено и стимулира чувството на глад.
6.Трудно зарастване на рани. Благодарение на високата кръвна захар, белите кръвни телца не могат да достигнат до замърсените места и да премахнат мъртвите клетки.
От друга страна в по-напреднал стадии на диабета се наблюдава удебеляване на кръвоносните съдове и така трудно достигат хранителните вещества до тъканите, което довежда до забавеното зарастване на раните.
7.Зачестяване на инфекциите. Наличието на свободна глюкоза, лошо кръвоснабдяване на тъканите и намалените функции на имунната система, довеждат и до възникване на инфекции в по-голяма степен.
Характерни за болните от диабет са гъбички, кожни проблеми като цирей или гнойни пъпки или бъбречни инфекции.
8.Променено поведение на пациента. Когато има чувство на обърканост, лесно раздразнение и напрегнатост трябва да се обърнем веднага към медицинска помощ.
В повечето случаи тези симптоми се дължат на хипергликемия и са сигнали за идващи сериозни последствия за болния, които могат да доведат до кома.
9.Кетоацидоза. Клетките търсят начин да си набавят нужната им енергия, която не постъпва чрез глюкозата и започват да разграждат други хранителни вещества, това от своя страна води до образуването на кетотела.
Те имат способността да променят киселинно-алкалният баланс в кръвта. Клетките на нервната система страдат най-вече от този процес и започват да се наблюдават промени в психичното поведение на пациента.
Кетоацидозата трябва да бъде овладяна в противен случай изхода за болния може да бъде фатален.