Здравословното хранене се е превърнало в модна тенденция, която завладява все повече хора по целя свят. Ежедневно се появява нова и нова информация какво трябва и не трябва да консумираме.
В интернет пространството можете да се натъкнете на много противоречиви статии свързани със здравословното хранене. Според някои трябва да изключим от менюто си месо, според други мазнини, трети ни съветват да консумираме само непреработени продукти и пр.
А каква е истината за правилния режим на хранене?
Всъщност всеки организъм има различни изисквания към приема на храна. Те се определят от редица фактори като препрочитания или здравословно състояние. Истината се крие в баланса. Прекалената употреба на какъвто и да е хранителен продукт има негативни последици върху организма.
Тук ще ви представим 5 правила, чието спазване не се свързва със строги забрани и ограничения и всъщност е съвсем лесно и е по силите на всеки човек.
1. Състава на продуктите.
Всички знаем, че прекаленото съдържание на E-та в храната е вредно, както и ГМО-то. Трудно би било, дори непосилно за някои хора, да се откажат от храна с тяхното наличие, но колкото по-малко е съдържанието им в продукта, толкова по-добре е за вашето здраве.
2. Количеството под внимание!
Защо да се отказвате от някоя от храните, присъстващи в ежедневното ви меню. Тук става въпрос за месо, яйца, мляко, хляб и др. Те няма да окажат вредно въздействие върху организма ви, ако количествата са разумни.
Независимо от вида на храната, прекаляването и преяждането с нея е това, което ви пречи и разболява. Разбира се не се подлъгвайте, че в това число са и доказано вредните храни като чипс, фаст фууд, сладките изкушения и газираните напитки. Постарайте се именно тях да изключите от менюто си.
3. Разнообразие на храната.
Всеки хранителен продукт съдържа различни минерали, витамини и полезни вещества, необходими за правилното функциониране на организма ви. За да се поддържате в добро здраве, хранете се с различни видове храни.
Доверете се на сезонните плодове и зеленчуци. Те ще ви бъдат много полезни. Погрижете се за разнообразието в ежедневното ви меню. Включете месо с различен произход, риба, зърнени и млечни храни. Пийте повече вода, фрешове и чай – студен или топъл.
4. Режим на хранене
Научете тялото си, че в определен час то ще приеме хранителни вещества. Разбира се не е нужно да цепите секундата. Гледайте долу-горе по едно и също време да закусвате, обядвате и вечеряте. Това със сигурност ще подобри функционирането на храносмилателната ви система и метаболизма на тялото ви.
5. Доверете се на организма си
Не случайно в определен момент ви се преяжда конкретна храна. Това е така, защото тялото ви в този момент има нужда именно от хранителните вещества в нея. Гласувайте му доверие, то най-добре знае какви са потребностите му.
Тук, обаче има една тънкост, ако прекалено дълго време сте консумирали вредни храни – фаст фууд, чипсове и сладки, то съвсем нормално е тялото ви да бъде объркано и да иска точно такъв прием на храна. Постарайте се известно време да приемате по-натурални продукти, за да дадете възможност на организма да се регулира и да възстанови баланса си.