Холестерол (Cholesterolum, лат.) е най-разпространеното органично съединение, намиращо се човешките и в животинските тъкани. От него се синтезират стероидните мембрани и жлъчните киселини.
Много е важно да се поддържа едно стабилно ниво на холестерол в организма, тъй като всякакви отклонения в една или друга посока могат да доведат до редица смущения в правилното функциониране на тялото и неговите органи. Така например, когато нивото на холестерола и съответно на мазнините в кръвта – така наречените триглицериди, достигне прекалено високи стойности, се създават реални предпоставки за неговото отлагане по стените на кръвоносните съдове в така наречените депозити или плаки.
Опасното в случая е, че тези плаки след време довеждат до неприятни последици като например до стесняване на самите кръвоносни съдове, което от своя страна крие многобройни рискове. Една от може би най-големите опасности се състои в това, че стесняването на кръвоносните съдове всъщност започва изключително много да затруднява протичането на кръвта по тях и в много случаи може да доведе до неприятни последици и нарушения, едно от които е атеросклерозата.
От друга страна, стесняването на коронарните артерии – тези кръвоносни съдове, които доставят кръв до сърцето, поради намаляване на общия си обем, довеждат и до рязко намаляване на снабдяването с кислород на сърцето – нещо от жизнено значение за функционирането на човешкия организъм. Така погледнато, това би могло да доведе до много сериозен риск от развитие на миокарден инфаркт или иначе казано инфаркт на сърдечния мускул.
При стеснени кръвоносни съдове и по гореописания начин се намалява доставката на кислород и до мозъка – безспорно най-важният човешки орган. Намаленото количество на подавания кислород до мозъка може да доведе до забавени мозъчни функции или дори до трайни увреждания на органа и многократно увеличава риска от мозъчен инсулт, чиито последици могат да бъдат особено тежки, а възстановяването е бавен и често мъчителен процес.
Не на последно място, вследствие отлагането на холестерол по стените на кръвоносните съдове и тяхното последващо стесняване, намалелият приток на кръв води до съществени нарушения в кръвоснабдяването и на долните крайници, което често е свързано с болка, усещане за тежест и натоварване в областта на краката, а в някои случаи довежда дори и до риск от гангрена.