Италианската диета срещу холестерол и нейните разновидности се срещат в повечето държави от средиземноморския басейн, но намира своето най-широко разпространение в Южна Италия, поради което е най-известна под това наименование. Направени са редица изследвания за доказване на ползата от тази диета и за извеждане на благоприятните резултати от нея.
Финалните обобщения сочат, че тя води до умерено намаляване на количествата триглицериди и лош холестерол или LDL – липопротеини с ниска плътност, които пренасят холестерола в отделните части на тялото и спомагат за отлагането и натрупването му в съдовете.
Същевременно, благодарение на благотворното си влияние, тази диетаводи до повишаванеобема на така наречения добър холестерол или HDL – липопротеинитес висока плътност, които съдействат за прочистване на холестерола от организма. Научно доказано е, че хората, живеещи по тези географски ширини, рядко страдат от сърдечно-съдови заболявания, привсе огромната консумация на тестени изделия и мазнини.
Тези от тях, които прилагат диетата, много по-рядко боледуват от различни хронични заболявания и рак, както и се радват на положителния й ефект върху холестерола. Тайната на всичко това се крие в правилното й прилагане. В основата на диетата са заложени принципите на рационалното и разнообразно хранене, носещо удоволствие и удовлетворение на индивидите. Препоръчва се умерена консумация на алкохол в съчетание с умело подбрани пълноценни здравословни храни.
В диетата се поставя акцент върху леките меса, червеното вино и зехтина, характерни за района на средиземноморския басейн, както и се набляга на засилената консумация на пълнозърнести храни, зеленчуци и плодове. По своята същност тя е много лека за прилагане и изключително разнообразна. Състои се от няколко опорни момента, които, ако се спазват, ще доведат бързо до добри резултати.
На първо място, трябва да се консумира пълнозърнест хляб, както и целият богат асортимент паста и зърнени храни и категорично да се избягват всякакъв вид бял хляб, бутер тесто и т.н. Също така трябва да се консумират пресни плодове и зеленчуци в големи количества всеки ден. Допуска се консумацията на кисело мляко и сирена, но нискомаслени като например фета и моцарела.
Всеки ден трябва да се ядат различни видове ядки, най-добре сурови, както и бобови култури. Приемът на месо и яйца е хубаво да се сведе до минимум – едно-две яденета на месо – пиле или риба, и до 4 яйца на седмица. Мазнините, с които се готви – олио, масло, маргарин и други, трябва да бъдат изцяло заместени от зехтина. И накрая, всеки ден се препоръчват една до две чаши червено вино.
Още за проблемите с лош холестерол.