Бамята е позната още под наименованието дамски пръсти в някои страни. Тя е растение, което обича топлия климат и произвежда ядливи зелени шушулки. Освен че има голяма кулинарна стойност, бамята притежава и редици ползи за здравето на човека, с които ще ви запознаем в тази статия.
1. Шушулките са с много ниско съдържание на калории. В 100 гр бамя има едва 30 калории и това е причината да се добавя към различни програми за отслабване.
2. Нейното съдържание е лишено от наситени мазнини и холестерол, което я превръща в подходяща храна за хората с високи нива на холестерол в кръвта.
3. Бамята е подходяща за хората страдащи от диабет. Тя е способна да нормализира нивата на кръвната захар, чрез забавяне на процеса по усвояването и от червата.
4. Този вкусен зеленчук е много богат на фибри и действа като естествено очистително средство (лаксатив). Ако страдате от запек, бамята ще ви помогне за справянето с проблема. Наред с това тя поддържа pH баланса на храносмилателния тракт и подпомага развитието на добрите бактерии в червата.
5. Бамята е богата на витамин А и много други антиоксиданти полезни за организма. В зелените шушулки се съдържат бета-каротин, лутеин и ксантин и в комбинация с витамин А са полезни за запазване и подобрение на зрението, както и на кожата – тя става нежна и гладка.
6. Предотвратява рак на дебелото черво. Цялото многообразие от антиоксиданти и фибри помагат за превенция на различни видове рак, но най-вече този на дебелото черво.
7. Бамята е богат източник на витамин C. Благодарение на това тя е мощно средство за стимулиране на имунната система. Помага при различни простудни заболявания. Има положителен ефект при кашлица и може да се използва за намаляване на симптомите на астма.
8. Има голямо наличие на фолиева киселина (фолати). В 100 гр бамя могат да се намерят 22% от препоръчителния дневен прием на фолиева киселина. Фолатите са от първостепенно значение за жените в периода преди зачеване и първите месеци от бременността.
Фолиевата киселина намалява възможността за формирането на вроден дефект в плода. Също така фолатите помагат за очистването на белите дробове.
9. Бамята е един от добрите източници на минерали. В нея се среща желязо, магнезий, калций и манган и е полезна храна ако страдате от дефицит на някои от тях.
10. Друг полезен антиоксидант, открит в бамята e витамин К. Той е необходим за съсирването на кръвта и е много важен за здравината на костите.