LDL холестерол – какво трябва да знаем?
Общият холестерол в организма се състои от няколко компонента – от лош LDL холестерол, добър HDL холестерол и от холестерол със средна и много малка плътност – съответно IDL и VLDL холестерол.
Последните два вида са съставени от изключително малко количество белтъци и холестерол, поради което не са обект на изследване от страна на специалистите. Добрият холестерол или известен като HDL холестерол представлява липопротеини с висока плътност, които помагат за изчистване на холестерола от организма.
За сметка на това, лошият LDL холестерол са липопротеини с ниска плътност, които пренасят холестерола в отделните части на тялото и водят до неговото отлагане и натрупване в плаки по вътрешните стени на кръвоносните съдове. При високо ниво на LDL холестерол и ниско на HDL съществува висока степен на риск от развитие на стенокардия и други сърдечно-съдови заболявания, както и на миокарден инфаркт и мозъчен инсулт.
Преобладаващото количество LDL холестерол се произвежда от черния дроб и се отделя съответно в кръвта. Останалото се приема с храната. Отстраняването на лошия холестерол от кръвта се осъществява посредством така наречените LDL рецептори, разположени по повърхността на клетките на черния дроб. Техният намален брой определя наличието на високи нива на лошия холестерол.
Количественият израз на LDL рецепторите се обуславя от различни фактори, но безспорно най-важните и с определящо значение са два – наследствеността и правилният режим на хранене. Пример за наследственост е хиперхолестероломията, която се свързва със силно завишено количество холестерол в кръвта. Това е често срещано заболяване, което в много случаи се предава генетично и при което е налице силно редуциран брой на въпросните активни рецептори.
Хора, имащи проблем с вредния LDL холестерол са застрашени от развитие на миокарден инфаркт и атеросклероза още на средна възраст. Същевременно, пример за правилен хранителен режим е такъв, при който се избягват продукти с високо съдържание на холестерол и наситени мазнини, тъй като именно те повишават нивата на лошия LDL холестерол в организма. Наситени мазнини се съдържат най-вече в млякото и другите млечни храни, както и в по-тлъстото месо, което често изобилства на LDL холестерол.
По правило следва да се избягват храните с животински произход и да се набляга на тези с растителен, макар да е научно доказано, че и сред някои техни представители, като например какаовото и палмовото масло, се срещат значителен брой наситени мазнини. Вземете мерки срещу неприятния LDL холестерол още днес, за да не водите неравна битка утре.