Има някои митове, свързани с храненето, които продължават да битуват сред хората и един от тях е, че редовната консумация на млечни храни има свойството да повишава нивото на костната плътност. Това схващане е не само погрешно, но и доста опасно, тъй като поставя в сериозен риск хората в напреднала възраст и тези с различни заболявания на костната система.
Как влияе на костната плътност консумацията на млечни храни?
Ежедневната консумация на животински белтък, в това число и на млечни продукти води до повишено извличане на калция от костите, а това, разбира се води до намалена костна плътност. Грешката тук произтича от факта, че ниският белтъчен прием е причина за намаляване на костната маса, но тук трябва да уточним, че не само млякото е източник на протеини.
Рибата, месото, яйцата и бобовите храни, особено боб, леща и соя са уникален доставчик на белтък не само за костите, но и за всички органи и системи в нашето тяло и ако прекомерната консумация на животински протеин може да доведе до обратен ефект, то при консумацията на леща, соя или боб този риск не съществува, тъй като тези храни са ососбено богати на Калций и фитоестрогени, които сами по себе си са изключително важни за състоянието на костите.
Какъв вид белтъчини и в какво количество трябва да се приемат при намалена костна плътност?
При хора с вродени или придобити заболявания на опорно двигателния апарат, както и при жени в менопаузата, които са в рисковата група на застрашените от остеопороза, трябва да се заложи на една много добре балансирана диета, която да поддържа костите в добро състояние или най-малкото да спре прогресивното развитие на тези заболявания. Това означава не само да се познават добре свойствата на различните храни, но и да се консумират в най-оптималното за здравето количество и форма.
Една отлично балансирана диета в този случай би включвала прием на нискомаслено прясно или кисело мляко и ако този прием трябва да бъде ежедневен, то количествата трябва да се сведат до 1-2 чаши и до 50гр нискомаслено сирене. Млечните деликатеси, като кашкавал и пушени/топени сирена трябва да се избягват или да се приемат максимум 1-2 месечно.
Бобовите храни – боб, соя, леща трябва да бъдат включени в седмичното меню поне 2-3 пъти, а рибата трябва да присъства не повече от 1-2 пъти в седмицата. Постните меса, от друга страна могат да се консумират 2-3 пъти, а яйчните жълтъци е добре да се избягват, тъй като между много от костните заболявания и високите нива на лошия холестерол има тясна връзка, която е научно обоснована и доказана.