• Lechenie.BG
  • Здравен блог
  • Коластра Аквасорс
Logo
Меню
  • Начало
  • Хранене
  • Общо здраве
  • Диети & Отслабване
  • Съвети
  • За холестерола

Топ храните, които подобряват мозъчната функция

Храната, която консумираме е едно от задължителните неша, нужни за тялото ни да функционира. В случая обаче не говорим единствено за физическа активност- способността да се движим, тренираме, работим или спортуваме. В числото на активността включваме и функцията на мозъка. Без нея цялото тяло не би могло да функционира правилно.

На практика човешкият мозък е може би „най-алчният“ орган в тялото ни, тъй като има своите нужди, както и всеки друг телесен орган. Теглото на мозъка ни е едва 2% от теглото на цялото тяло. В същото време той изразходва цели 20% от приетите чрез храната калории.

Половината енергия, предоставена от това количество храна се изразходва за биоелектрическите сигнали, които мозъкът ни изпраша до всички части на тялото и системата от неврони.

Всеки е наясно, че начинът, по който се храним отдава ефект на цялото тяло. Това е факт. Тези ефекти се отразяват също и на нашето настроение, самочувствие, памет и енергия, с която разполага мозъка ни. Фактори, важни до голяма степен, за да живеем и успяваме в съвременния свят.

Чрез храната мозъкът и тялото успяват да се справят с ежедневните задачи и с най-съвременното заболяване – стреса. Мозъкът е доста придирчив, стане ли дума за храната, от която има нужда. Той изисква предимно достатъчно количество глюкоза и още няколко неща, които да му помагат в ежедневната работа. Невроните не задържат основни захари, както останалите клетки в тялото ни. Ето това е причината те да бъдат винаги „гладни“.

Нужното “гориво“ успяваме да добием от въглехидратите, които приемаме с някои храни от сорта на плодове, зеленчуци и зърнени храни. По тази логика умът ни се движи и чрез захари, но това далеч не означава, че трябва да прекаляваме с бързата храна и сладкото. Рафинираните захари и особено трапезната, както и царевичният сироп, богат на фруктоза не са особено безопасни за употреба, тъй като допринасят за високото ниво на глюкоза в организма.

Така може да се стигне до увреждане на клетките, включително и тези на мозъка.

Инсулинът

Това е хормон, който подпомага клетките при абсорбирането и складирането на глюкоза. Тъй като глюкозата навлиза в кръвоносната система чрез храносмилането, панкреасът освобождава точното нужно количество инсулин, за да поддържа кръвната захар под контрол.

Но когато консумираме рафинирани захари, нивата на глюкоза се покачват до нежелателно високи нива твърде бързо. Тялото не успява да смогне да я контролира по стандартния начин. Така бива увреждан черния дроб и бъбреците, тъй като тялото се опитва да се отърве от внезапното високо количество глюкоза.

Панкреасът също така реагира на ситуацията, като отделя повече от нужното нормално количество инсулин, а клетките в тялото отговарят по свой начин, като приемат повече глюкоза, за възможно най-кратко време.

Цялото това развитие намалява опасно нивото на кръвната захар, но често това се случва при драстични промени в тялото. Ето защо много хора усещат т.нар. срив малко след като са употребили прекалено голямо количество захар. На практика нещата работят по следния начин: ние пълним тялото си с „горивото“ и се чувстваме страхотно, но след това тялото трябва да стори нещо с прекаленото количество гориво, като сваля нивата твърде ниско.

Тъй като нашите неврони не могат да складират глюкоза, както останалите клетки, те „гладуват“ по време на този срив. Така се налага мозъкът да „ограбва“ глюкоза от близките течности.

Резултатите

Но до какво води всичко това? Всички тези процеси вредят на паметта и способността да се фокусираме. А постоянните промение в нивата на кръвната захар водят до допълнителни вреди на невроните.

Има и други вещества, които мозъкът използва, макар и не като „гориво“. 60% от мозъка ни са съставени от мазнини. Ето защо ниското ниво на мазнини в организма и тялото може да доведе до депресия, Алцхаймер и деменция. Това далеч не означава, че трябва да се тъпчем с мазни храни. Това означава, че трябва да подбираме храните, богати на полезни мазнини – семена, ядки, кокос, авокадо. Те съдържат омега 3 и омега 6 мазни киселини, които са нужни за здравето ни.

Наситените мазнини трябва да бъдат използвани разумно, тъй като все шак могат да бъдат част от здравословна диета. Такива намираме в кокосовото масло, което оказва влияние върху повишаването на „добрия“ холестерол, загубата на излишни килограми и борбата срещу мозъчни заболявания.

Транс мазнините, които се съдържат в хидрогенираните растителни масла са тези, които трябва да се ограничат или спрат изобщо. Те повишават количеството на холестерол, увреждат сърцето и мозъка. Те могат също така да допринесят за сърдечни заболявания, наднормено тегло и диабет. Все нежелани неприятности.

Вместо това се фокусирайте върху това да прибявите полезни храни с растителен произход в пресен вид. Именно те спомагат за доброто функциониране на мозъка, настроението и добрата памет.

Авокадо

Както и друг път сме определяли авокадото като супер храна, тук няма да спестим тази информация. Да, авокадото е източник на мононенаситени мазнини, омега – 3 и омега – 6 масни киселини. Те увеличават и подобравят кръвообръщението към мозъка, намаляват нивото на холестерола и спомагат за абсорбирането на антиоксиданти.

Авокадото също предоставят високо количество собствени антиоксиданти. Това включва също витамин Е, който защитава тялото и конкретно мозъка от вредите на свободните радикали. Авокадото също така е и източник на калий и витамин К – и двете вещества предпазват мозъка от риск от мозъчен удар.

Кокосово масло

Кокосовото масло съдържа верига триглицериди, които тялото използва като източник на енергия и оставяйки нужното количество глюкоза за мозъка. Този кокосов продукт също така има и добър ефект върху кръвната захар, кръвното налягане и холестерола. Важно е да знаем също, че всичко, което спомага добрата работа на сърцето действа по същия полезен начин и на мозъка.

Кокосовото масло действа също и като противовъзпалително средство. Характеристиките му се свързват и с борбата срещу коварната болест на Алцхаймер и деменция.

Боб и бобови храни

Бобът и бобовите храни са отличен източник на комплексни въглехидрати. Тези вещества притежават и солидно количество фибри, които позволяват качественото абсорбиране на храната. Те ни осигуряват стабилно количество глюкоза, нужна за работата на мозъка, без риск от „предозиране“, както се получава при много други храни с високо съдържание на захар.

Боровинки

Тези плодове са не само вкусни за възрастни и деца. Те осигуряват на тялото антооксиданти в големи количества. Тези вещества умеят да защитават мозъка от стреса, който води до преждевременно стареене, Алцхаймер и деменция.

Флавоноидите, които се съдържат в този плод подобряват също комуникацията между невроните, като по този начин влияят много добре на паметта, умението за учене и цялата когнитивна способност на мозъка, включително способността за вземане на решения, комуникацията, разбирането, боравенето с числа и разсъждаването.

Плодове от семейството на боровинките също имат подобни супер сили и влияят много добре на работата на мозъка. Къпината и годжи бери са сред тях.

Броколи

Факт е, че много от нас не си падат по броколите. Особено децата в ранна възраст. Но това зелено чудо е супер храна за цялото тяло. Броколите са богати на калций, витамини С и В, бета каротин, желязо, фибри и витамин К. Тези съставки са горивото, което ни защитава от свободните радикали, осигуряват добро кръвообръщение и отстраняват тежките метали, които могат да навредят на мозъка.

Чия

Семената от чия тепърва придобиват популярност. Те са страхотен източник на омега – 3 мастни киселини и разтворими и неразтворими фибри. Тези мощни семена подпомагат контрола върху глюкозата в кръвта и нивта й. Чията има противовъзпалително действие, помага при хидратацията и също така съдържа голямо количество антиоксиданти.

Черен шоколад

Веществата, които се съдържат в черния натурален шоколад могат да подобрят функцията на съдовата система на тялото. Те оказват положително влияние на когнитивните способности на мозъка и паметта. Този вид шоколад също подобрява настроението, успокоява болки и е пълен с антиоксиданти.

Ядки

Сред най-полезните от тях са орехите и бадемите. Те са невероятно добри източници на полезни вещества за мозъка и нервната система. Осигуряват омега – 3 и омега – 6 мастни киселини, витамин В6, витамин Е. Именно витамин Е е доказано добро оръжие срещу много форми на деменция, като защитава мозъка от свободните радикали и подобрява мозъчната функция.

Киноа

Също както бобовите и пълнозърнестите храни, киноата е отличен доставчик на комплексни въглехидрати и фибри. Те балансират кръвната захар, докато в същото време предоставят важните количества глюкоза, нужни за мозъка. Киноата е също добър източник на желязо, което подобрява окисляването на кръвта. Витамин В също може да се открие в списъка с полезни вещества в киноата.

Той спомага за доброто настроение и защитава кръвоносните съдове. Киноата е продукт, който не съдържа глутен, което е чудесно за хора, чувствителни към този протеин. Също както много други ядки и бобови храни, киноата е добре да бъде накисната няколко часа във вода, преди консумация.

Червено зеле

Приятният и интересен външен вид на този зеленчук върви ръка за ръка с неговите здравословни качества. То предлага голямо количество полифенол. Това е мощен антиоксидант, който спомага работата на мозъка и сърцето. Червеното зеле съдържа още и вещества, които са полезни в борбата срешу рака.

Розмарин

Ароматната подправка свързваме с едни от най-вкусните ястия. Розмаринът е средство за подобряване на паматта и когнитивните функции на мозъка. Тези му качества могат да бъдат възприети дори само от аромата на растението.

Розмаринът е добър антиоксидант, който успява да подобри кръвообръщението и достатъчното количество кръв, нужна на мозъка. Той е силен детокс елемент, който се използва в борбата срещу рака, подобрява настроението, дава енергия и се бори срещу стареенето на кожата.

Спанак

Често е свързван с идеята за източник на сила и енергия и това съвсем не е случайно. Спанакът може да се бори успешно с деменцията, а хранителните вещества, които съдържа предотвратяват увреждането на ДНК, борят се срещу разтежа на ракови клетки. Той също е добър източник на витамин Е.

Слънчогледови семена

СЛънчогледовите семена, както и други подобни, като семките от тиква например съдържат богат микс от протеиним омега мастни киселини и В витамини. Тези семки съдържат още триптофан, който мозъкът превръша в серотонин, с който зарежда настроението и се бори с депресията.

Домати

Едва ли има някой, който да не си пада по този супер зеленчук. Познат широко из цялата планета, доматът съдържа мощни антиоксиданти, които се борят с деменцията и могат да подобрят и балансират настроението. В същото време са й вкусни!

Пълнозърнести храни

Те са богати на комплексни въглехидрати, фибри и някои полезни омега – 3 мастни киселини. Те успяват да защитят организма и по-точно сърцето и мозъка от вредните захари, холестерола, кръвните съсиреци и много други. Тези хранителни продукти съдържат още витамин В, който има доб ър ефект върху кръвоносната система, сърцето и мозъка. Пълнозърнестите храни трябва да бъдат накисвани преди употреба. Някои се предлагат във ферментирал вид или други форми, за да се отключат техните супер способности, полезни за организма.

4.8/5 - (5 votes)
Сподели facebook-share pinterest-share reddit-share twitter-share
Последни публикации
  • CBD храни
    CBD храни: Как да извлечем максимална полза от тях
  • Трудова медицина и тестове за холестерол
    Трудова медицина: Как тестовете за холестерол могат да повишат продуктивността
  • Храни богати на цинк
    Храни, богати на цинк и защо трябва да ги приемаме по-често
Свързани публикации
  • CBD храни

    CBD храни: Как да извлечем максимална полза от тях

  • Храни богати на цинк

    Храни, богати на цинк и защо трябва да ги приемаме по-често

  • Храни богати на витамин E

    Храни, богати на витамин E

Коментарите са спрени.
WorkOut.bg
Партньори
  • Частни линейки в София от Ena1111.bg
  • Най-четени
  • Последни
  • Коментирани
  • Съвети за изряден холестерол
    Препоръки за борба с високия холестерол
  • Белтъчини и въглехидрати, необходими при висок холестерол
    Белтъчини при висок холестерол
  • HDL холестерол
    Добър холестерол или HDL холестерол
  • Топ 10 класация на консумираните опасни храни
    Топ 10 на най-опасни за здравето храни
  • бирата може да е здравословна
    12 здравословни причини да се пие бира
  • холестерол при децата
    Холестерол в ранната възраст
  • холестерол и вегетарианци
    Съвети на вегетарианците срещу висок холестерол
  • италианска диета срещу холестерол
    Хорестерола и италианска диета
  • 3-hrani-holesterol-dieta
    3 храни, които ще понижат вашия холестерол
  • Причини за високите нива на триглицериди
    3 причини за високите нива на триглицеридите
  • холестерол - молекулна структура
    10 интересни факти за холестерола
  • жени и проблеми с LDL холестерол
    За жените, страдащи от висок холестерол
  • Как да понижим холестерола
    Понижаване на холестерола в кръвта – как
  • Проблеми при висок холестерол
    Какви са усложнения при висок холестерол
  • Холестерол - причини и последствия
    Холестерол – причини, последици от нивата му
  • Триглицериди
    Триглицериди – същност
  • измерване холестерол
    Измерване стойностите на лошия холестерол
  • CBD храни
    CBD храни: Как да извлечем максимална полза от тях
  • LipoPhytol® за борба с висок холестерол
    Понижаване нивото на холестерол
  • Висок LDL холестерол
    LDL холестерол или Лош холестерол
  • Трудова медицина и тестове за холестерол
    Трудова медицина: Как тестовете за холестерол могат да повишат продуктивността
  • Храни богати на цинк
    Храни, богати на цинк и защо трябва да ги приемаме по-често
  • Храни богати на витамин E
    Храни, богати на витамин E
  • Храни, богати на въглехидрати
    10 храни, богати на въглехидрати, които ще подобрят нашето здраве
  • Храни, богати на калций
    13 храни, богати на калций
  • Витамин B12
    Храни, богати на витамин B12
  • Храни, богати на витамин C
    10 храни, богати на витамин C
  • Храни, богати на магнезий
    15 храни, богати на магнезий с които ще подобрите вашето здраве
  • Витамин B6
    10 храни, богати на витамин B6 и защо са ни необходими
  • Храни богати на витамин D
    Храни, богати на витамин D
  • Храни богати на витамин K
    Храни, богати на витамин K и техните ползи за здравето ни
  • Храни, богати на калий
    10 храни, богати на калий
  • Храни богати на витамин B
    11 храни, богати на витамин B
  • Храни богати на витамин A
    Храни, богати на Витамин A и техните ползи за нашето здраве
  • Храни богати на селен
    10 храни, богати на селен
  • Храни богати на фибри
    12 храни, богати на фибри и техните ползи за нашето тяло
  • Храни богати на фосфор
    10 храни богати на фосфор
  • Храни богати на йод
    10 храни, богати на йод
  • Храни богати на желязо
    10 храни, богати на желязо, които ще подобрят нашето здраве
  • Големина на порциите
    Големина на порциите – трикове за правилен количествен контрол
  • Avatar for ceco
    12 здравословни причини да се пие бира
    От бирата се дебелее, затъпява и вдига...
    3 юли 2014 - Mario
  • Avatar for ceco
    Топ 10 на най-опасни за здравето храни
    Извод:Пасете трева!...Или пушете...
    12 април 2014 - мдае
  • Avatar for ceco
    Препоръки за борба с високия холестерол
    [...] на холестерол в кръвта на първо...
    2 ноември 2012 - Как да понижим нивото на холестерол чрез медикаменти | Холестерол.eu
  • Avatar for ceco
    Добър холестерол или HDL холестерол
    [...] от няколко компонента – от лош LDL...
    30 октомври 2012 - Лош холестерол или LDL холестерол | Холестерол.eu
  • Avatar for ceco
    Препоръки за борба с високия холестерол
    [...] на гореизброените препоръки за...
    28 октомври 2012 - Рационално хранене при висок холестерол - Холестерол.eu | Холестерол.eu
  • Avatar for ceco
    Белтъчини при висок холестерол
    [...] LDL холестерол, приемът им се свежда...
    26 октомври 2012 - Препоръки на Американската сърдечна асоциация за превенция и борба с високия холестерол | Холестерол.eu
  • Avatar for ceco
    Препоръки за борба с високия холестерол
    [...] обратно – при семейства, в които...
    26 октомври 2012 - Добър холестерол или HDL холестерол | Холестерол.eu
Етикети
LDL холестерол Инфаркт авокадо алкохол билки богати висок холестерол витамини вода всичко за яйцата детоксикация джинджифил диабет диета диета при висок холестерол диети добър холестерол заболявания затлъстяване захар здраве здравословно хранене зеленчуци кисело мляко кръвна захар лош холестерол лято мазнини намаляване на холестерола отслабване плодове ползи проблеми с холестерола рак сваляне на килограми стрес съвети токсини триглицериди тялото холестерол храна хранене храни хранителен режим
Диети, отслабване, здраве

Holesterol.eu е уеб сайт, посветен на безплатни съвети и информация за храненето, диетите, здравето и спорта – една важна част от ежедневието на човека.

Holesterol.eu
  • Начало
  • Хранене
  • Общо здраве
  • Диети & Отслабване
  • Съвети
  • За холестерола
RSS За дома и градината
  • Трудовата медицина и нейното разширено приложение
  • Какви имоти се търсят най-много за отдаване под наем
  • Къртене на бетон у дома: В какви ситуации се налага и кого да потърсим
  • Стъпки за регистрация на фирма: основни насоки
  • Ръководство за лазерна епилация на подмишниците
Бързи връзки
  • За контакти
  • Условия на сайта
© 2013-2023 Всички права запазени за Holesterol.eu. Копирането на съдържание е забранено. Google магия и SEO