Ако искате да отслабнете, доверете тази работа на главния мозък.
Истината е, че трябва първо да се договорите с него.
Как да го направим?
В тази статия ще намерите съвети, които са подходящи за абсолютно всички – както за майки, натрупали излишни килограми през бременността, така и за татковци, които от години не могат да отслабнат.
Съвет №1 – поставете си правилна цел
Решили сте да отслабнете.
Сега си отговорете на въпроса – защо?
Ако например, вашият отговор е, защото искате да бъдете красива и стройна, както преди раждането, отговорът е неправилен. И няма да постигнете целта си, защото това не е цел.
Хората имаме 2 мотива за своето поведение – единият е истинският, а другият просто звучи красива, това са думи на Хенри Форд.
Как мозъкът различава истинската задача от псевдозадачата?
Приблизително така – тя иска да е красива, но тя си е красива. Това постоянно ѝ го казват децата и мъжа. Да и другите мъже се заглеждат по нея.
Отново: защо това ви е защо всъщност?
За красива сега ви смятат 100 души, а когато отслабнете ще станат 1000? Отговор няма – и мозъкът ще сметне тази задача за грешна.
Каква цел се смята за правилна?
Хората обикновено смятат, че отслабването – това е стремеж към красотата на тялото, но това не е нищо повече от красиво звучащ мотив. Правилната цел за отслабване се поставя не по образи, а по усещания.
Какво всъщност означава това?
Правилната цел е да се чувстваме добре, и само това. Преди сте се качвали по стълбите до 5-тия етаж, без да се задъхате, а сега се задъхвате още на третия етаж. Правилната цел за вас е детайлно да си спомним усещанията как е било без задъхване. В миналото сте обожавали да карате колело, и като дете сте могли да карате, а сега вече ви е трудно да се задържите.
Правилната цел за вас е детайлно да си спомните усещанията как е било, когато сте успявали да карате колело. Категорично не трябва да се плашим с болести, вследствие на преяждане.
Вашата мотивация е да си спомните приятните усещания, които в различен контекст са съпровождали стройното ви тяло – всяка дума е ключова. Мотивацията ще укрепне, след като реалността започне да съвпада с очакванията.
Съвет №2 – правилно мечтайте за постигането на целите
Когато целта е поставена, трябва да си помечтаем за нея, това ще укрепи мотивацията. Сега се ограничаваме, но ще бъде великолепно, когато постигнем целта си. Това коренно опровергава поставената цел. Не трябва да мечтаем как ще изглеждаме. Препоръчително е да се научим да мечтаем продуктивно. Мозъкът не прави разлика между реалност и измислица – на двата типа образи реагира еднакво.
Второ, мозъкът е мързелив, а тялото още по-мързеливо. Ако могат да не работят, не го правят.
Съвет №3 – вярвайте в своя избор
Самоотричането изисква ирационална психологическа подготовка. Всяко самоограничение, всяка принуда, всяко „искам, но не мога” – това е самоотричане. А това никога не е свобода, но ако човек смята, че това не е обосновано, тогава получава илюзия за пълна свобода.
Когато човек каже вместо „принуден съм”, „избирам”, той смята своето поведение за проявление на огромна свобода, а себе се за наистина свободен.