Запек – това е неприятно състояние, който външно не се вижда, но създава неприятности на човека, който страда от него. При него липсва чувство за лекота, вместо това се появява тежест в корема. Отпадните продукти от организма не могат да се изведат навън.
Как да се избавим от този проблем?
Активна обмяна на веществата – основно условие за здраве
Жизнените процеси в нашия организъм представляват обмяна на веществата. Вдишваме въздух, поглъщаме кислород от него и издишваме въглероден диоксид. Същото се случва с водата, други течности и храната. Всичко, което постъпва в организма, се преработва от вътрешните органи.
Полезните вещества се усвояват и използват за осигуряване на жизнената дейност и за строителството на нови клетки. А отработените материали се извеждат навън. Това се нарича и обмяна на веществата. Ако обмяната на веществата е отслабена, и ненужните елементи не се извеждат навреме, организмът се задръства от обмяната на веществата. В отделителната система, бъбреците, жлъчният мехур се формират пясък и камъни.
В белите дробове и бронхите също се образуват вредни вещества. Но най-важен фактор за здравето е чистотата на дебелото черво. През него преминават всички субстанции, постъпващи в нашия организъм с храната.
Ако е чист се наслаждаваме на добро здраве и силен имунитет. Стените на червата са покрити с власинки, които са сходни по структура с лигавицата.
Тези власинки са много тънки, кадифени и плътно покриват стените на дебелото черво. На 1 кв. см има 40 власинки.
Те абсорбират хранителни вещества от храната, която преминава по червата. Така всичко полезно се усвоява. А ненужният баласт, тоест отработените, вредни и дори токсични елементи, се извеждат навън.
За добро здраве е важно да имаме здраво, нормално функциониращо дебело черво, в което процесът на функциониране протича активно. А отработените субстанции своевременно се извеждат.
Запек – враг на имунитета
Ако нормалната, пълноценна дейност на червата по някаква причина е нарушена, е възможно да се развие запек. В този случай ненужните вещества не се отделят от червата, а се задържат там известно време, понякога няколко дни. Тези остатъци се разлагат, отново постъпват в кръвта, от това се получава самоотравяне.
Какви фактори способстват за запек?
На първо място, това е неправилно хранене, тоест ядене на храни, които не спомагат за бързо евакуиране на преработената храна към отделителните органи. Вместо това, тази храна има тенденция да залежава в червата, като образува плътни бучки.
Второ, това е бич на нашето време – заседнал начин на живот. Днес много хора работят на компютъра. По цял ден седят на стол и от работа на колата или в обществения транспорт. В резултат се движат малко. Ако не тренират костите и мускулите им не получават необходимото натоварване. Това се отразява на дебелото черво, то трудно функционира, става лениво. В организма всичко е взаимно свързано. Когато сме физически активни, импулсите от работещите мускули се предават по цялото тяло. Това стимулира функцията на стомашно-чревния тракт и възпрепятства запека. Затова работата на човек е свързана предимно с умствен труд, то е необходимо да натоварва мускулите като спортува или ходи на фитнес. Това ще бъде добра профилактика на запек. Запекът е вреден не само защото отслабва имунитета, а страдат и други органи. Например, възниква лош дъх, газове, предизвикващи усещане за подуване на корема.