Какво да правим, ако не разполагаме с време и пари за процедури при болки в гърба и кръста?
Как да можем да си помогнем, без да похарчим нито стотинка?
Постоянното седене пред компютъра може да ни докара болки в гърба и кръста – напрягат се кръстните мускули, целият раменен пояс и шия. Тази поза принципно не е физиологична за нашия организъм. Как да избегнем неблагоприятните последствия на работата в седнало положение?
1. Правете почивки
Последвайте примера на ученици и студенти – часовете в училище са по 40-45 минути, като между тях има почивка от по 10 минути. Редовно си правете такива почивки в работата, това ще бъде напълно достатъчно, за да се намали натоварването на мускулите на гръбнака. По време на почивка станете, раздвижете се, разходете се. Ако трябва да се качите на няколко етажа нагоре, не използвайте асансьор, не използвайте асансьор. Така ще запазите гъвкавост на гръбнака и шията. Вашият мозък ще превключи на други задачи и ще си почине от работа. След работен ден се разходете поне 40-60 минути по улицата, ще се почувствате много по-добре. Също не трябва да забравяте за тренировките, за да се поддържате в добра форма. Ходенето, бягането, плуването и танците и т.н. – тези видове двигателна активност включват не само мускули и стави, но и сърцето и белите дробове.
2. Постойте на стената
За да усетите и запомните правилното положение на гръбнака, по време на кратката почивка застанете с плътно прилепнал гръб към стената. Постойте така няколко минути. За по-силен ефект можете да повдигнете ръцете нагоре.
3. Подложете възглавница под кръста
Ако работното ви място е организирано правилно, то тялото само ще заеме комфортна поза. Но ако подберете правилната мебел в този момент няма възможност, се постарайте да направите така, че вашият гръб да има добра опора, а кръстът да не провисва. Между гърба и кръста можете да подложите нещо меко, за да съхраните естествената извивка. Така ще намалите натоварването на мускулите, връзките и ставите на кръстния отдел на гръбнака. Като бедрото и глезена трябва да образуват прав ъгъл. Под краката може да се постави наклонена опора, за да не стоят стъпалата на равен под, а под прав ъгъл. Така по-лесно ще се поддържа вертикално положение на седалищните части.
4. Увеличете шрифта
Направете шрифта на компютъра достатъчно голям, за да не се налага да си напрягате очите при четене. Ако то е нарушено, пред компютъра използвайте очила. Когато зрението не е 100%, за да видим нещо на монитора, започваме подсъзнателно да изтягаме шията. Освен че страдат очите, от подобно положение се напрягат мускулите на шията и на гръбнака.
5. Правилно поставяне на монитора
Ако се налага по цял ден да стоим пред компютъра, и работата в седнало положение няма как да се избегне, е важно да намерим оптимална височина за монитора. Последният трябва да се намира на нивото на очите, за да не се изгърбваме по време на работа, да се надигаме от стола, да разтегляме шията. Също е важно правилно да разположим мишката. При работа с нея лакътят на работещата ръка задължително трябва да е разположен на бюрото. В противен случай натоварването на цялата ръка пада върху шийния отдел на гръбнака.