Защо в едни държави хората живеят доволно и щастливо, а в други – НЕ? И какво трябва да направим българите, за да станем една от най-здравите нации в света? Екскурзия из живописните ъгълчета на планетата с най-високи показатели за здраве и дълголетие.
1. Австрия
Първите асоциации, които възникват, когато се замислим за централноевропейската държава, са красиви селца в подножието на планини. Това е много красива страна с великолепни пейзажи и чист въздух.
Една от малкото, които предлагат на своите граждани и дори на туристите безплатно медицинско обслужване.
Австрийската здравна система е на 2 нива, това означава, че наред с безплатното обслужване, всеки желаещ си закупи премиум здравен план – обслужване в частни клиники. Държавната подкрепа за здравеопазването е висока и е средно 5407 долара на глава от населението на година. Тези разходи гарантират високо качество на медицинската помощ и достатъчно количество лекари. Така например, през 2011 г. Австрия е била четвъртата страна в света по показател съотношение лекари-пациенти. На 1000 души се падат по 5 лекари. Що се отнася до продължителността на живота на австрийците, тя е 81.3 години.
2. Япония
Японците винаги са се смятали за една от най-здравите нации в света. Там има най-много дълголетници – хора по над 100 години. Островната държава е с най-нисък процент на затлъстяване в света – едва 3.5%. Благодарение на активния начин на живот и грижата за собственото здраве, японците са със сравнително нисък процент на онкологични и сърдечно-съдови заболявания. Всеки японец е обхванат от държавната програма за медицинско застраховане. Разходите на държавата за здравеопазване са 3727 долара на глава от населението. Но има и проблеми – в Япония раждаемостта е на едно от най-ниските нива. Средната продължителност на живота е 83.8 години. Освен медицинската застраховка, причина за дълголетието на японците е и правилното хранене.
3. Полша
Държавата гарантира медицинска застраховка за всички свои граждани, макар и всеки поляк да може сам да си избере къде да се лекува или преглежда – в държавна или в частна болница. Средната продължителност на живота в Полша е над 78 години. За здравеопазване държавата отделя по 1570 долара на човек. Важни маркери за качеството на живот във всяка държава са показателите за детска и женска смъртност при раждане. В Полша 4 от 1000 деца умират през първата година от своето раждане и 3 родилки на 100 000. Това са много по-ниски показатели в сравнение със средните за света и в сравнение с тези у нас 6 на 1000. За сравнение – Полша също започна на практика от нулата след 1989 година, но 27 години по-късно се нарежда след лидерите по качество на здравеопазването.
4. Гърция
Ако говорим за държави с висок процент здрави хора и дълголетници, не може да не обърнем внимание на Гърция. Средната продължителност на живота в южната ни съседка е 81.6 години. Показателите за детска смъртност за повече от 2 пъти по-ниско, в сравнение с тези у нас – 3.1 деца на 1000 срещу 6.4.
Държавата разходва за здравеопазване по над 2000 долара на глава от населението.
5. Финландия
Сред Скандинавските държави заема второ място по показател за продължителност на живота. Там е 81.4 години. Коефициентът на детска смъртност е много нисък – 1.9 на хиляда родени деца, което е признак на ефективна система на здравеопазване и добро здраве на майките. Голям плюс на финландското здравеопазване е големият брой лекари.