Добрата опаковка, висока цена на продукт и качествен вид със сигурност не са факти, които гарантират качество на храната, която приемаме. Сред множеството продукти, които употребяваме ежедневно се крият капани. Това са такива, които влияят пагубно на здравословното ни състояние и повишават рисковете от различни заболявания.
Ето защо тук ще обсъдим някои от най-вредните типове храни, които могат да понижат качеството ни на живот ида ни принудят да преминаваме към диети и различни лечения, за да се справим с последвалите от тях проблеми.
Топ вредни храни, които пречат на здравето ни
-
Чипс и неговите разновидности
Този тип бърза храна съдържа сериозни количества овкусители, сол, а понякога и добавени оцветители. Тези им качества ги правят едни от най-вредните хранителни продукти, към които често посягаме. Чипсът на практика е бомба, създадена от въглехидрати и мазнини, като чрез производствения му процес се натрупват допълнителни елементи. Някои от тях се считат дори за канцерогенни.
Този тип храна води до повишаване на количествата лош холестерол в кръвта, което от своя страна би могло да увеличи шансовете за инфаркт или инсулт. Затлъстяването, което е също ефект от прекомерната консумация на такива продукти се наблюдава дори при малки деца и тинейджъри.
-
Газирани напитки
Да, някои от тях имат доста приятен вкус, но винаги си напомняйте, че той се дължи на добре комбинирани добавени захар, оцветители и овкусители, които имитират понякога плодове. С присъствието им сме свикнали до голяма степен и понякога не отчитаме колко често ги употребяваме.
Достъпната им цена ги прави още по-често продукт на трапезата вкъщи или при посещенията ни на заведения навън. Чест добавен продукт при тях е и аспартамът, което грубо казано е изкуствен подсладител. Искате съвета ни? Заместете всичко това с обикновена минерална или трапезна вода и няма да имате проблеми.
-
Бързите храни
Да, един бургер или хот дог са доста примамлив начин да заситим глада си. Не забравяйте обаче, че колкото и зеленчуци да има в един бургер, в повечето случаи той не е полезен за организма. Сред бързите храни се прибавят и пържените картофи. Много често, когато се храним навън, няма никакви гаранции дали продуктите са достатъчно качествени и дали мазнината, която се използва за пърженето им не е твърде стара.
Имайте предвид, че подобен тип продукти могат да се окажат канцерогенни. Ако сте родители ограничете приема на подобни храни от децата си, за да предпазите от по-сериозни проблеми, като например затлъстяване.
-
Пушените меса и колбаси
Подобен тип продукти, както и субпродукти често съдържат стабилизатори и допълнения от изкуствен произход, които да обогатят вкуса и цвета им. Наденици, кренвирши, пушени колбаси и подобни съдържат доста солидно количество сланина, свинска кожа, които в комбинация с консервантите създават една висококалорична бомба.
Добре е да избягваме прекомерната употреба на подобни продукти, които колкото и да бъдат вкусни оказват не особено добро влияние на организма ни.
-
Маргарин
Повечето продукти от този тип на пазара са източник на вредни ненаситени. За съжаление той присъства в много продукти, някои сред които са доста любими на много от нас. Такива са някои сладкиши, торти, бисквити и др. Честата им употреба води до повишаване на телесното тегло, както и до рискове свързани с развитието на диабет и други неприятни и сериозни заболявания.
Маргаринът повишава до голяма степен и киселинността в стомаха, като по този начин се нарушава целия баланс на тялото и се повишава рискът от развитието на бактерии.
-
Консерви
Храните, които са преминали през консервираща обработка също могат да бъдат вредни за тялото. Те често се съхраняват в метални кутии, без да има наличие на въздух. Въпреки това често съдържание в тях са специални химикали, които далеч не са полезни. В комбинация с топлинната обработка се постига създаването на продукт, който може да се консумира дори след дълъг период от време.
Тези процеси обаче, унищожават и голяма част от полезните вещества, витамини и ензими. Металът, в който е консервирана също може да окаже вредно влияние на организма ви.
-
Шоколадови и захарни изделия
Сред тях са вафлите, бисквитите, както и любимите ни бонбони във всеки техен вид и форма. Те са не само вредни за зъбите, но се състоят и от генетично модифицирани продукти, оцветители, рафинирана захар, стабилизатори и др. Не звучи особено здравословно, нали така?
-
Енергийни напитки
Към тях можем да прибавим и кафето. В малки количества, то може да бъде напълно полезно, но всяко прекаляване води до негативни резултати за тялото ви, които да се окажат трудно обратими. Прекалената употреба на енергийни напитки може да доведе до сериозни ситуации на сърцебиене, както и хронично главоболие.
Не липсват и случаите, при които хора са получавали инфаркт, при приемането на голямо количество от тези течности.
-
Сладолед
В него има редица оцветители, както и овкусители, които не се нареждат сред полезните продукти по никакъв начин. За да се постигне определен вкус, се добавят и имитации на вкус и аромат на плодове, шоколад, ванилия и др. Комбинирани със сгъстителите, те могат да предизвикат нарушаване на обмяната на веществата, както и до затлъстяване.
Подобни са ефектите и от киселото мляко в търговската мрежа, което съдържа допълнителни вкусове. Т.нар. полезни бактерии, които се съдържат в истинското кисело мляко имат живот максимум два дни. Друг е случая, при който те рядко присъстват в продуктите, до които имаме достъп.
-
Сосове
Майонеза, кетчуп, горчица и други видове са чест гост на масата ни. За съжаление обаче, продуктите от този тип, до които имаме достъп съдържат невероятно количество консерванти, оцветители и стабилизатори, поддържащи ги годни за употреба дълго време. Още по-лошо е, че те се използват твърде често и при приготвянето на различни храни.
-
Плодове и зеленчуци
Колкото и странно да звучи, те наистина могат да бъдат нездравословни при определени ситуации. Това е така, ако продуктите са отглеждани с помощта на твърде много изкуствени по състав наторяващи добавки, както и ако са били в голяма близост до активен автомобилен път или замърсена околна сред като цяло.
Ето защо, независимо колко добри изглеждат е добре да имаме проверени източници и доставчици на плодове и зеленчуци. Едва по този начин можем да бъдем сигурни какви храни консумираме.