Подуването на корема доста често се свързва с чувство за дискомфорт. То може да е в резултат на проблеми с храносмилателния тракт или червата. Подуването на корема също зависи от образуването на газове и от определени храни, които приемаме.
Неприятните усещания се свързват с чувство за тежест, газове, разширен корем или запек. Една голяма част от хората не обръщат внимание на подутия корем и го приемат за съвсем нормално състояние, но всъщност той се отразява на качеството им на живот и може да е индикация за някакъв здравословен проблем.
Много често подутият корем може да е сигнал за някакво заболяване на стомаха като гастрит, колит, панкреатит или ентерит. При наличието на болка, запек или диария можем да се съмняваме и за болестта наречена синдром на раздразненото черво.
Подуването на корема и прекомерното образуването на газове може да е и сигнал за някаква алергична реакция на организма, чревна непроходимост и дори цироза на черния дроб.
Както виждате никак не бива да подценявате този проблем и е нужно да предприемете мерки свързани с лекарски прегледи и промяна на хранителните навици. В противен случай освен задълбочаване на заболяванията, които може да имате, се появяват и странични реакции на тялото като образуване на тъмни кръгове около очите, поява на лош дъх и влошено качество на съня.
Когато говорим за хранителен режим, за да намалите подуването на корема трябва да не консумирате костилкови плодове и да премахнете от ежедневието си всякакъв вид газирани напитки.
На ред с това забравете и за дъвченето на дъвки, защото е възможно докато дъвчете да погълнете много въздух, който да издуе корема ви. Бобовите култури, зелето и храните съдържащи дрожди и мая образуват в организма газове и е препоръчително също да избягвате тяхната консумация.
Научете се да не приемате следните храни:
- Гъби
- Синьо сирене
- Продукти с наличието на мая – хляб, вино и дори бира
- Плодове с изключение на разрешените (описани по-долу)
- Оцет, соев сос, корнишони, лук
- Алкохол
- Захар и всички продукти, в чийто състав участва
Наблегнете на консумацията на следните храни:
- Риба и месо, но без колбаси
- Пресни зеленчуци
- Яйца
- Зелени ябълки, фрешове и сушени плодове
- Свежи (меки) сирена и кисело мляко
- Продукти направени от пълнозърнести култури, но без добавен малц в тях.
- Ориз, киноа, овесени ядки.