Храната е неизменна част от нашия живот, която ни доставя удоволствие и осигурява на организма вещества, необходими за неговата нормална дейност.
Качеството на храните, калоричността на менюто и хранителния режим оказват непосредствено влияние на нашето здраве както на физическото, така и на психическото.
Според статистиката състоянието на човешкия организъм приблизително на 50% зависи именно от начина на живот и хранене.
Прекаляването или обратно – непълноценното хранене с времето водят до доста сериозни последствия под формата на различни заболявания.
В какви заболявания може да се превърне безотговорният подход към храненето?
№1 – храносмилателни нарушения
Процесът на преработка и усвояване на храната в значителна степен зависи от функционирането на органите на храносмилателния тракт. Неправилното хранене на първо място влияе именно на тази система на нашия организъм. То може да стане причина за развитие на различни патологии – от гастрит до цироза на черния дроб.
Диария, запек, тежест в корема, подуване или леко гадене – проблеми, с които може да се сблъска всеки. При поява на тези симптоми трябва да се бие тревога и да се отиде на лекар. Неправилното хранене в пъти повишава риска от поява на хроничен запек.Това се случва от недостатъчното фибри и вода.
За да се избегнат подобни проблеми, е необходимо през цялата година да се ядат плодове и зеленчуци, богати не само на фибри, но и на много полезни витамини и минерали и др.
№2 – затлъстяване
Проблемите с наднорменото тегло са бич за съвременното общество.
Заседналият начин на живот и разбира се, неправилното хранене водят до бързо трупане на килограми. До затлъстяване може да доведе не само злоупотребата с мазна и високовъглехидратна храна, но и липсата на определен хранителен режим. За трупането на килограми спомагат късните обилни вечери и големите интервали между храненията, които карат организма да навлезе в режим икономия и да трупа мазнини за запас.
Затлъстяването само по себе си е заболяване, но освен това то предизвиква развитие на други сериозни патологии. Наднорменото тегло се отразява неблагоприятно на функцията на сърдечно-съдовата система, състояние на всички вътрешни органи, които се притискат от мазнините. А също и на еластичността на кръвоносните съдове, кръвообращението, хормоналния фон и много други жизнено важни процеси.
№3 – сърдечно-съдови заболявания
Злоупотребата с храни с повишено съдържание на холестерол води до образуване на т.нар. плаки по стените на кръвоносните съдове. Това в пъти повишава риска от сърдечни пристъпи, инсулти, атеросклероза и редица други заболявания.
Вероятността от развитие на патологии на сърдечно-съдовата система нараства и при късно хранене. Така например, учени от университета на Пенсилвания, провели изследване. Участници в него станали 9 доброволци с нормални показатели на телесната маса. 8 седмици те се хранели в интервала от 8 до 19 часа. През цялото това време им се полагали 5 хранения. Със завършване на първия етап от изследването участниците имали 2-седмична почивка.
Във втория етап дневното хранене било от 12 до 23 часа. В резултат се оказва, че късните хранения водят до увеличаване на теглото, нарушаване на мастния обмен, а също и образуване на въглехидратните запаси. Увеличили се показателите на инсулина, кръвната захар, холестерола и триглицеридите.
Всичко това оказва неблагоприятно влияние на състоянието на сърдечно-съдовата система и повишава риска от развитие на различни заболявания.