Чистотата – гаранция за здраве, от миене все още нищо не се е развалило. Но се оказва, че далеч не всички плодове и зеленчуци трябва да се мият. Ръцете трябва да бъдат чисти, дъските за рязане – отделни за готовите и сурови продукти и още една плодове и зеленчуци.
Всички знаем това наизуст от деца. Опитваме се да измием буквално всичко преди готвене, освен може би само овесените ядки. Но правим голяма грешка, така рискуваме да навредим на здравето си.
1. Месо и пиле
Много опитни домакини смятат, че просто е необходимо да измият пилето, преди да го сготвят. Всъщност се заблуждават. Бактериите по суровото пиле са опасни за нашето здраве. Сред тях най-известна е салмонелата. С вода тези бактерии няма как да се измият, а ще се разпръснат из кухнята с микроскопични капки вода. С ръцете ще ги пренесем и на други повърхности. Затова е по-добре веднага да пристъпим към термична обработка, единствено така можем да унищожим салмонелите. Ако сте решили да сварите пилешка супа, първият бульон се изхвърля и супата се приготвя с нова вода. Няма смисъл да се мие и сурово месо – свинско, говеждо, телешко, агнешко. Сокът от него може да се премахне със салфетка.
2. Макарони
Много от нас предпочитат да мият готовите спагети и макарони, за да изстинат по-бързо, а и не само. Шеф-готвачите смятат тази процедура за престъпление, тъй като заради водата макароните губят скорбяла, благодарение на която сосът по-добре попива. Тази навик е останал от времената преди 1989 г., когато макароните са били с изключително ниско качество и без промиване са се слепвали в еднообразна топка.
3. Риба
Още един продукт, който както и месото, не трябва да се подлага на водни процедури. Причината е същата – микроорганизми. Миенето няма да отстрани бактериите, а ще спомогне за тяхното разпространение по повърхностите на мивката и кухненската маса. Ако рибата е била замразена, е добре да попиете със салфетка излишната влага след размразяване и веднага изпратете рибата на печката.
4. Яйца
В много държави черупката се обработва със специално вещество, което ги предпазва от проникване на микроорганизми. Освен това, яйцата имат и защитен слой невидим за окото. Затова когато слагате яйцата в хладилника на съхранение, не бързайте да ги миете. Водата разрушава този защитен слой. А преди варене или пържене – защо. Винаги има риск от попадане на парченца черупка в тигана или в тестото. А заедно с черупката попада и от защитния слой, и частици мръсотия, останали на повърхността на яйцата.
5. Гъби
Бързо поемат влага и се развалят, размекват се и стават воднисти. Но все пак е препоръчително да ги оставим за известно време във вода, ако сме ги събирали сами. Ако в тях има червеи, те ще изплуват на повърхността.