Знаете ли, че месото е изиграло важна роля в еволюционното развитие на човечеството?
Многобройни изследвания показват, че добивът на месни припаси посредством лов е оказал стимулиращо въздействие на появата и усъвършенстването на оръдия на труда, повишаване на нивото на общуване и взаимното разбиране между хората. Но еволюционният успех не е единствено предимство на местните деликатеси.
Така, шведските учени и лекари въз основа на исторически данни успяват да изградят модел, който показва, че яденето на месо и дреболии ограничава периода на кърмене.
И така ускорява процеса на развитие на мозъка и адаптация към нови, често агресивни условия. Наистина, месото е незаменима храна, която носи огромно количество белтъчини, които са крайно важни са благоприятното протичане на всички химически и биологични процеси в организма.
Без белтъчини е немислимо образуването на клетки и укрепването на мускулната тъкан, силен имунитет, активен живот и отлична продуктивност. Недостигът на белтъчини повлича след себе си хронична умора, главоболие, безсъние, отоци, изтощение на нервната система. Днес пазарът изобилства от месни продукти. Както и преди, за любими се смятат свинско, говеждо, пилешко и агнешко.
1. Телешко
Отнася се към диетичните храни, които на практика нямат противопоказания. Характерен е нежният и млечен вкус. Първото се обуславя от ниско съдържание на съединителна тъкан. Телесното се препоръчва за лечебно и детско хранене, тъй като лесно се усвоява, не претоварва стомашно-чревния тракт, активизира чревната функция и намалява риска от хранителни разстройства.
Също телешкото е неизменна част от менюто на бременни и кърмещи, тъй като съдържа много желязо, което възпрепятства развитие на анемия.
2. Агнешко
У нас се яде основно по пролетните празници – Великден и Гергьовден. Много хора отказват да ядат това месо, поради специфичната миризма, която лесно се отстранява с помощта на марина от цитрусови плодове, вина, билки, например, кориандър и босилек. Следва да се спомене, че специфичната миризма е характерна само за по-старото агнешко, тоест овнешко.
Месото на младите агънца е по-нежно и меко на вкус и се цени от всички готвачи по света. Високите кулинарни качества на агнешкото не са единствената причина, то да се цени толкова.
На първо място е важно да се отбележи неговият ценен състав. В агнешкото има много витамини А, РР и от група В, микро- и макроелементи – желязо, фосфор, калций.
3. Пилешко месо
Най-разпространеното у нас, което не е никак изненадващо, тъй като има характерен нежен вкус и ниска цена, която по джоба, дори и на най-бедните.
Богато е на лесноусвояем белтък и минимум мазнини, а пилешкото е богато и още на витамини А, С, Е и група В. Също пилешкото месо се слави с високото съдържание на аминокиселини, включително и незаменими, сред които е и триптофан, ефективна мярка за борба с главоболие.
4. Конско
Не е популярно у нас, както в случая и с агнешкото, причината е в специфичната миризма. Месото е много добре балансирано като аминокиселини и витамини и минерали. Освен това, се смята за екологично чист продукт. Следва да се отбележи, че специфична миризма има месото от по-стари коне.
Месото на жребец до 1.5 години е с приятен вкус и аромат, тъй като мускулната маса не е „развалена” от хормоните. Вкусът и аромата се влияе от начина на отглеждане на жребците.
5. Пуешко
Диетолозите от цял свят направо боготворят пуешкото и не напразно. Мазнините в него са минимум, а белтъчините се усвояват много добре – на 95%.