Хипертонията се отнася към едно от най-разпространените заболявания в света.
От нея страдат приблизително 1/3 от хората на планетата. Тази патология се отличава с високо кръвно налягане – силата на въздействие на кръвообращението върху кръвоносните съдове.
Колкото по-високо е, толкова по-опасно. Най-добрата защита срещу високо кръвно е своевременна профилактика и здравословен начин на живот.
Кои са основните рискови фактори при хипертония?
1. Възраст и раса
Рискът от развитие на хипертония обикновено се увеличава с напредване на възрастта.
При мъжете над 45 години шансовете да пострадат от това заболяване са по-големи, отколкото при двадесетгодишен юноша.
При жените кръвното се покачва най-често след 65 години. Според международната статистика, представителите на негроидната раса са по-предразположени към високо кръвно, сърдечни пристъпи и инсулти, в сравнение с хората от други етнически групи. С цел избягване на подобни проблеми със здравето, е желателно от 20 години нагоре кръвното да се проверява веднъж на 4-6 години. След 40-50 – веднъж на 1-2 години. А след 60 години ежегодно или по лекарско назначение. Най-добре е да си закупим тонометър, който удобно да използваме сами.
2. Заседнал начин на живот
Недостатъчната физическа активност е пореден рисков фактор за повишено кръвно. Физзарядката увеличава кръвообращението във всички артерии, което на свой ред води до освобождаване на естествени хормони и цитокини. Те помагат да отпуснем напрежението в кръвоносните съдове, и така да се понижи кръвното налягане. Освен недостатъчната физическа активност предизвиква наднормени килограми.
Британски учени заключават, че около 60% от хората със високо кръвно водят заседнал начин на живот. Лекарите препоръчват поне 10-15 минути дневно да отделим на спорта. Като алтернатива са подходящи са подходящи ежедневните разходки на чист въздух или колоездене.
3. Високо ниво на стрес
Кръвното се повишава, ако човек редовно се излага на силен стрес и изпитва силна тревожност. Хормоните, които тялото отделя при стрес, предизвикват силно напрежение на сърдечните мускули. А това увеличава сърдечният ритъм и свива кръвоносните съдове. И кръвното налягане се повишава.
Стресът също увеличава риска от сърдечни заболявания, диабет, онкологични заболявания и други сериозни проблеми със здравето. Международни изследвания показват, че макар и стресът да не предизвиква хипертония, то може да доведе до повторни пристъпи на високо кръвно. А това с времето прераства в хипертония. Важно е да се научим да управляваме своите емоции, за да се справим на стреса. Като профилактика е полезно да се обучим на техника на дълбоко дишане и медитации.
4. Голямо количество сол в храненето
Излишната сол в менюто – това е още разпространен рисков фактор за високо кръвно налягане. Когато солта в организма е много, е необходима повече течност, което кара артериите още повече да се свиват.
В резултат се повишава артериалното налягане. Намаляване на приема на сол може да намали смъртните случаи, свързани с хипертония и сърдечно-съдови заболявания. Достатъчни са не повече от 5000 мг сол дневно или 5 грама.
5. Недостиг на калий
Ако в организма калият е малко, то кръвното може да се повиши. Този минерал е много важен за сърцето и за баланса на количеството натрий. При недостатъчния прием на калий натрият повече се натрупва в кръвта и предизвиква хипертония.
Освен това този минерал отпуска гладката мускулна тъкан в областта на артериите, което понижава кръвното. Това налага наблягане на храни, богати на натрий.