Въпреки малкият размер на много натурални семена, в тях има множество полезни вещества.И те са добро допълнение към всяка нискокалорична диета. Семената украсяват всяка рецепта от първото и второто ястие, салати, десерти и напитки.
Кои от тях задължително трябва да включим в менюто, ако сме решили да отслабваме?
1. Семена чия – допълнение към всякакви рецепти
Отдавна популярни сред тези, които се придържат към правилата за здравословно хранене. По-често трябва да ги похапват тези, които искат да отслабнат. Семената са богати на мастни киселини, растителни влакна и редица важни антиоксиданти и полифеноли.
Учените от Торонто стигат до заключението, че семената чия могат незначително да намалят апетита и в по-голяма степен от лененото семе, да спомогнат за засищането. Посипете със семена чия готова свежа салата или ги включете в рецепти за диетични коктейли.
2. Ленено семе – бързо насищане, нормализация на храносмилането
Лененото семе е здравословен източник на растителен белтък, фибри и омега-3 мастни киселини, така необходими за всеки отслабващ. Те спомагат за бързо насищане, нормализация на функцията на стомашно-чревния тракт.
Ленено семе – здравословен източник на растителни белтъчини, фибри и омега-3 мастни киселини, така необходими за всеки отслабващ. Те способстват за бързо насищане, нормализация на функцията на стомашно-чревния тракт.
Значителна част от полезните омега-3 мастни киселини се съдържат в обвивките на ленените семена, които не могат да се смелят. За максимум полза е препоръчително лененето семе да се смели преди употреба.
3. Сусамено семе – източник на растителни влакна и цял спектър от минерали
В сусама е особено високо съдържанието на 5 хранителни вещества – фибри, цинк, магнезий, калций и витамин Е. Растителните влакна в съчетание с минерали могат да спомогнат за ускоряване на метаболизма, което е много важно при спазване на диета.
4. Тиквено семе
Тиквеното семе е добър източник на полезни ненаситени киселини, фибри, белтъчини, манган, цинк, фосфор, магнезий. Предпочитано е от начинаещи и опитни спортисти, които спомагат за трупане на мускулна маса. Съществува мнение, че тиквените семки спомагат за намаляване и поддържане в норма нивото на кръвна захар. При спазване на гладна диета допълнително могат да се включат в диетата тиквени семки. Те ще станат полезно междинно хранене, което няма да навреди на фигурата. Белено тиквено семе също се добавя в зеленчукови салати, месно рагу, сладолед.
5. Динено семе – полезна екзотика
Българските потребители са свикнали да изхвърлят семките от сочната диня. Но в редица азиатски страни семената от големия плод са много популярни. Често се използват в кулинарията, а също се продават като хранителни барове. За разлика от другите видове семена, в динените на практика няма фибри. За сметка на това са богати на белтъчини, мастни киселини, витамини от група А и група В, манган, фосфор и желязо. Динените семена могат да се ядат в суров и в сушен вид. Сами можете да си ги приготвите от месестата част на динята.
6. Слънчогледово семе – бърза закуска между основните хранения
Въпреки че слънчогледовото семе се смята за доста калорично, също често се включва в диетичното хранене. Богати са на витамин Е, растителни белтъчини, фибри, ненаситени мазнини, манган. Слънчогледовите семена могат да се използват като бърза закуска между основните хранения, когато ни се иска много да похапнем.