Знаете ли какво всъщност представлява главоболието по дефиниция? В медицинските речници са го дефинирали като болка в горната част на тялото, тоест шията или главата.
Болката в главата се дължи тъканите и структурите, които обграждат мозъка. Всъщност самия мозък няма рецептори за болка. Това което ние усещаме като резултат е възпаление или раздразнение на мембраната, която заобикаля мозъка, костите и мускулите, които обвиват черепа.
Главоболието може да е резултат от възпаление на синусите, очите и ушите, артерии и вени, гръбначни мозък, нерви и други. Причинителите, както виждате са много различни.
Много от хората игнорират болката в главата и не приемат, че тя всъщност може да е симптом на сериозно заболяване. По-склонни са да приемат някакво лекарство, за да излекуват симптома от, колкото да разберат каква е причината за него.
Всъщност главоболието може да е сигнална лампа на тялото за кръвоизлив в мозъка, тумор или инсулт. Не я пренебрегвайте, а се научете как да разпознавате видовете и. За целта сме ви изготвили един списък, с който е необходимо да се запознаете. При наличие на някоя от изброените видове е необходимо да се консултирате с лекар!
1. Болка в задната част на вратът
Тя се локализира на мястото, където се свързват шийните прешлени и главата. Обикновено е в резултат на лоша стойка. Мускулите разположени по врата могат да се възпалят и в резултат на това да се изпитва подобен дискомфорт.
Специалисти говорят, че този вид главоболие се среща все повече сред деца, благодарение на новите технологии – компютри, таблети, смартфони и продължителността на използването им. Работещите дълги часове зад бюро също са засегнати от този вид болка.
За да се освободите от нея, специалистите могат да предприемат различни мерки. Някои от тях се свързват с лечебен масаж. Други лекари могат да поставят игли на точно определени места, за да намалят болката. Това се прави с цел да се освободи меката тъкан и да се отпуснат възлите в мускулите.
Възможно е при някои пациенти да се предприемат мерки за укрепване на мускулатурата на врата посредством специални техники и упражнения.
2. Гигантски артериит
Това главоболие се характеризира с възпаление на лигавицата на артериите, най-често се случва от двете страни на главата.
Симптомите му се характеризират със силно главоболие, болка при мърдане на челюстите и в самите тях, замъглено виждане понякога и двойно, загуба на тегло и треска.
Ако не се предприемат мерки може да доведе до трайна загуба на зрението. Това заболяване се установява с биопсия на артериите. Хората, засегнати от него, са най-често над 50 години.
Заболяването е лечимо с използването на подходящите медикаменти и по лекарско предписания.
3. Компютърно главоболие
Този вид главоболие се характеризира с болка в очите, която се дължи на продължителното излагане на ярката светлина на екраните на компютрите.
Много е разпространена сред хората, които прекарват по 8-9 часа от работното си време пред мониторите. Характеризира се замъглено и двойно виждане, зачервяване на очите и силно главоболие.
За да се реши този проблем може да изпробвате да разпределите светлината, като добавите настолна лампа на бюрото. Може да си помогнете, ако поставите екрана на компютъра малко под нивото на очите.
Ако проблема е по-сериозен може да се наложи и да използвате и очила. Това ще го реши единствено лекар след съответния преглед.