През последните години на българския пазар се появи и този чуден плод помело. Той принадлежи към цитрусовите плодове и всъщност е познат от преди 4000 години на древните китайци.
Плодовете му растат на дърво и могат да достигнат и до 10 килограма. Кората на узрялото помело е жълтеникава, а на вкус се различава според сорта му. Има дебела ципа, която не се яде и трябва да се премахва от всяко парченце поотделно.
В Азия е предпочитан кисело-горчив, докато в Европа помелото има по-сладникав вкус и го наричат още „меден грейпфрут“
Защо до консумираме помело?
Като всеки цитрусов представител и помелото е изключително богато на витамин С, с което допринася за подпомагането на имунната система. В него има и голямо съдържание на витамин А и В.
Антиоксидантите в помелото намаляват риска от сърдечно съдови заболявания и развитието на атеросклероза. Подсилват нервната система, регулират кръвното налягане и влияят благотворно на цялостното здраве на организма.
В него има и множество микроелементи като калий, фосфор, желязо и калций. Калият подпомага дейността на сърцето, а благодарение на комплекса от минерали помелото има ефект на разграждане на белтъчините в тялото.
Ломоноидите – вещества намиращи се в цитрусовите плодове, имат противораково действие. Не случайно в Тайланд смятат помелото за помощно средство за борба с рака, както и с астма и туберкулоза.
Етеричните масла в помелото са много подходящи за борба с вирусите, които атакуват тялото ни особено през студените зимни дни. Те са необходим за укрепване на имунната ни система и предпазван от различни грипове и простуди.
Редовната консумация на помело може да допринесе за подпомагане на храносмилателната система и за функционирането на бъбреците. С негова помощ тялото се освобождава по-лесно то вредните токсини.
Благодарение на този невероятен плод, се произвеждат повече бели кръвни телца в тялото и така още един път допринасят за стимулиране на имунната система.
Помелото не съдържа в себе си мазнини и холестерол и това го прави много предпочитана храна за различни диети, целящи премахване на излишни килограми. Калоричната му стойност е много ниска – едва 36 калории за 100 грама.
Интересът към този плод от източните народи е много голям и очевидно оправдан. В Китай дори си разменят за подарък помело около по Нова Година. За тях този плод е символ на благополучие и благоденствие.
Според тайландците, помелото е символ на щастие. Те вярват, че ако се консумира всеки ден този плод ще станат по-добри и усмихнати хора наред с другите му полезни свойства върху организма.