Постоянната битка с излишните килограми и натрупаните мазнини е отчайваща! Правите всичко възможно, за да свалите част от паласките си, но уви без резултат? Току що приключихте с поредната диета, но кантара не показа нито един килограм на долу? На път сте да спрете с опитите …и все по-често си задавате въпроса
Защо не мога да отслабна?
Не се предавайте!
- Потърсете причината! Понякога виновник за натрупването на мазнини може да е неправилното функциониране на хормоните.
- Друг път повечето килограми са следствие на лош метаболизъм и проблем при обмяната на веществата.
- За жалост, наднорменото тегло може да е и сигнал за сериозна болест. Но нека да не се притесняваме излишно.
- Излишните притеснения и напрегнатост водят до стрес. А той е един от генералните причинители на наднормено тегло.
Дали това, с което се храните е нужно за организма ви?
Ако желаете да имате стройна фигура е нужно да изразходвате точно толкова енергия (и малко повече), от колкото приемате чрез храната.
Звучи логично, нали?
Да предположим, че сте средностатистическа жена (или мъж). За средностатистическият човек знаем, че през последните години не спортува много и често работи на бюро. За живеещите в големите градове ходенето пеша е твърде ограничено. Този стил на живот не изисква много калории.
В зависимост от възрастта, степента на затлъстяване, пола и други персонални характеристики около 1500 до 2000 калории на ден са напълно достатъчни.
Но имайте предвид, че калориите са доста относително нещо. Не се вманиачавайте в броене на калории. Обръщайте внимание а от какви храни ги набавяте.
Вие сте това, с което се храните.
Честото похапване на „бързи“ храни е пагубно. За жалост най-вкусните храни, често са най-вредни.
Всички чипсове, шоколадови закуски, бургери, сандвичи, сладкиши, пържени картофи, газирани напитки, „натурални“ сокове и др. съдържат твърде много захар, сол, скрити мазнини и излишни въглехидрати.
Въглехидратите са енергия. Неизразходваните енергия се складират от организма като резервни мазнини? И от всичкото на горе имат способността да повишават вашия гликемичен индекс т.е. вместо да се почувствате сити, усещането ви за глад се увеличава.
Повечето пакетирани храни съдържат и много консерванти, оцветители и редица съставки, които повлияват зле на метаболизма и здравословното ви състояние.
Голямото количество на лоши мазнини, които се намират в изобилие в бързите пакетирани храни увеличават натрупването на т.нар. лош холестерол. Запушването на артериите с плака също оказва своето влияние при натрупването на излишни килограми.
Променете навиците си за хранене
Истинската диета трябва да ни учи на правилен режим на хранене. Отлично знаете какво се случва след края на поредната диета. Обичайно хората бързо се връщат към старите си навици и с това старите си килограми, и като бонус още няколко….
Научете се да консумирате колкото се може повече пресни продукти. Яжте по-малки порции. Хранете се бавно.
Пийте колкото се може вода. Не газирани напитки, а Вода!
Тестените храни увеличават киселинността
Ацидоза или увеличена киселинност се получава следствие на прекаляването с тестени храни, хляб, спагети, салами, сирена и месо. Някои от тези продукти имат и доста негативно въздействие за холестерола ни (което е допълнителна спънка в борбата ни с килограмите). Понякога висока киселинност може да има и следствие на развалени зъби.
Висока киселинност ли? С две думи – тя пречи на правилната обмяна на веществата в организма. А това прави нашето отслабване невъзможно.
Намаляването на киселинността може да стане чрез приемане на повече вода и изобщо храни с повишено съдържание на основи.
Храните, които увеличават киселинността са: . кафето, черният чай, лимонадата, цигарите и алкохолът.
Хранете се редовно, но по малко!
Храненето веднъж на ден поставя организма в ситуация на оцеляване. Малкото храна, която приемате се възприема като спасителна сламка за гладните ви клетки…, а организма мислейки, че скоро няма да има, грижливо складира за после.
Ако сте гладни, хапнете не много сладък плод или зеленчук. Можете да изпиете и чаша сок от изцедени плодове или зеленчуци. Но в никакъв случай парче шоколад или бисквити.
Мускули, вода или мазнини?
Знаете ли, че повечето екстремни и бързи диети всъщност намаляват теглото ви като вместо мазнини организмът ви губи част от водата и мускулната маса?А знаете ли, че мускулите тежат повече, но изглеждат много по-красиво и тялото изглежда много по-стройно?
Нормално е на всеки десет години хората да губят около 2- 5% от мускулната си маса… Това е естествен процес на стареенето. Бихте могли да намалите този процент като спортувате редовно.
Разумно е да намалявате теглото си за сметка на вредните мазнини, а не за сметка на мускулната маса или водата в организма.
Единственото правилно решение е:
- Промяна в хранителния режим.
- Повече движение.
Ходете пеш, карайте колело, играйте с децата в парка, правете повече любов. Колкото по-вече се движите, толкова по-добре.
Редовните движения потискат чувството на глад. Комбинацията от слънце, въздух, движение и прясна вода увеличават хормона холецистокинин, отговорен за усета за засищане.
Стресът и килограмите?!
Знаете ли, че често стресът е виновник № 1, когато говорим за повишено тегло?
Разбира се има щастливци, които губят апетит, когато са подложени на стрес. Но при болшинството хора реалността е друга.
Причината за честото похапване в ситуация на стрес се дължи на повишеното ниво на кортизол в кръвта. Излишъците на това вещество . Като излишъците от енергия се трупат под формата на мазнини. Кортизолът се разгражда много бавно и трудно, ето защо често ни се струва, че режимът на хранене не дава ефект.
Хормоните…
Приемате ли медикаменти? Например противозачатъчни, хормонални или други лекарства? Много лекарства оказват негативно въздействие върху нашите килограми и обмяната на веществата. Би било добре да попитате своя лекуващ лекар за възможните странични прояви на лекарствата, които приемате.
Щитовидната жлеза
При проблеми с щитовидната жлеза обмяната на веществата се забавя. И съответно организма е предразположен към напълняване. Този проблем засяга твърде много жени след 30 и 40 годишна възраст.
Типични симптоми за проблеми с щитовидната жлеза са рязкото повишаване на теглото, запек, усещане за студ, непрекъсната умора. Хубавата новина е, че тези симптоми могат да се дължат и на стрес.
Ако имате съмнение обезателно си направете тест. Повечето от проблемите на щитовидната жлеза се лекуват!
И преди всичко е нужно търпение!
Здравословното сваляне на килограми е бавен процес. Твърде бързото намаляване на теглото е вредно. То може да се дължи на загуба на течности в организма. А също така рязкото сваляне на килограми често е за сметка на мускулната маса.
В зависимост от степента на затлъстяване най-добре е да сваляте между 500 г. и един килограм седмично.
Но не с гладуване!
Променете хранителните си навици.
Спортувайте повече.
Преди всичко бъдете реалисти – не бъдете твърде строги към себе си.