Гестационнен диабет при бременност
Гестационнен диабет или познат още като диабет при бременност е заболяване, което се проявява около 28-та седмица. Малък е процентът на жените, които се разболяват едва 4%. За него е характерно да изчезва след като бебето се роди или малко време след това.
Има една група жени, при които рискът да се разболеят е много голям. Ако родилката е имала гестационен диабет при предишна бременност или ако се е родил плод с по-големи размери от обичайното, то при седваща бременност рискът се покачва много.
Жените трябва да се внимателни, ако в семейството има такава генетична обремененост и някой близък страда от диабет. При дами с наднормено тегло или склонни към затлъстяване също рискът от заболяване е по-голям.
Възрастта тук, както при диабет тип 2, играе важна роля. Жените прехвърлили 35 години са по-склонни да се разболеят при бременност.
Все още не са ясни причините, поради които тялото изпитва временен недостиг на инсулин или не може да го разпознае точно в този период за жената. Хубавото за гестационният диабет е, че както споменахме той е временен.
За жалост риска при жените, които са го имали, да се разболеят от диабет тип 2 се почаква многократно.
Какво се случва с тялото, за да се разболее? Когато плацентата нараства и хормоните в нея се развиват те попречват на инсулина да извършва предназначението си в тялото на майката.
Панкреасът започва да произвежда повече хормон, но тъканите не го разпознават и се стига го инсулинова резистентност.
В кръвта се отлага глюкозата и тя не може да се разгради в енергия. Нейното натрупване покачва нивата на кръвната захар и майката се разболява от диабет тип 2.
Гестационният диабет се развива във вече напреднала бременност и вероятността да увреди плодът е много по-малка в сравнение с жени, които са имали диабет преди да забременеят.
Той се открива като се забележи почакване на захарта в урината на родилката при редовните и изследвания. Тогава се налага тя да премине на медикаментозно лечение, за да няма ефект върху бебето.
Ако не се контролира гестационният диабет последиците за плода не са фатални, но не са и малко.
Глюкозата, която не може да се разгради от майката, преминава чрез плацентата в кръвта на бебето. Завишават се нивата на неговата кръвна захар и панкреаса му започва усилена работа, за да произведе достатъчно инсулин, за да я разгради.
По-голямата част от глюкозата се превръща е енергия, използвана за растеж на плода, но излишъкът се натрупва под формата на мазнини.
Поради тази причина някои бебета са раждат с много по-големи размери и се налага секцио при тяхното раждане. Тези деца са предразположени към затлъстяване.
От друга страна, ако произведения инсулин е прекалено много има опасност плодът да се роди с прекалено ниска кръвна захар и да има проблеми с дишането. За това е от голяма важност да се следи гестационният диабет от вашия лекар.