Промените на нивата на кръвната захар са един от най-важните показатели за здравето на организма. Захарта е необходима за пълноценна функция на нервни клетки и еритроцити.
И ако количеството се промени, то това се отразява на функциите на повечето органи и системи. Нормалната стойност на показателя кръвна захар варира от 3.3 до 5.5 милимола на литър.
По какви признаци може да се установи, че се е повишила над нормата?
1. Жажда – един от основните признаци на повишена кръвна захар
Жаждата е пряко следствие на повишените нива на кръвна захар, макар и сухотата в устата и обикновеното ни желание да пием са напълно нормални явления и не сигнализират за наличие на каквото и да е разстройство. Необходимостта от попълване на водните запаси възниква при физическо натоварване, похапване на солено или при прегряване. Но ако човек забележи, че жаждата се е превърнала в негов постоянен спътник, е добре да се потърси лекарска помощ с цел изключване на диабет.
Захарта е осмотично вещество, което привлича водата. Активизира миграцията на течности от вътреклетъчното пространство в кръвоносните съдове. Възниква недостиг на течности, който организмът се опитва да се отстрани, като подава сигнали за необходимост от рехидратация.
2. Често и обилно уриниране – още един симптом на повишена кръвна захар
По-честото уриниране е пряко следствие на повишената жажда. Колкото по-често и обилно пие човек, толкова по-бързо кръвта циркулира по артериите и вените. Обемът ѝ също нараства, усилва се бъбречното кръвообращение с отстраняване на излишната вода от организма. За норма се смята уриниране от по 4-7 пъти за денонощие, като едно ходене до тоалетна се пада през нощта. Ако човек уринира по-често, това е повод да се обърне към личния лекар, особено ако изпитва и болка.
3. Дъх на ацетон на фона на бързо уморяване
Промяната на нивото на кръвната захар предизвиква енергиен глад на мозъка. На този фон се развива главоболие, лесно се уморява човек, изпитва слабост, неразположение. Организмът е принуден да разгражда собствените си мазнини за попълване на запасите от енергия, но този процес има множество странични ефекти. Освободените мастни киселини се натрупват в черния дроб с образуване на кетонови тела. Кетонемия, или ацетонемия, е един от съпътстващите симптоми на захарен диабет. Кръвта на здрав човек винаги съдържа известно количество ацетонови киселини, но те успяват да преобразуват в енергия. Друг е въпросът, когато са в излишък. Изпреварва се скоростта на окислителните процеси и се активизира натрупването на кетонови тела както в кръвообращението, така и в урината.
4. Бавно заздравяване на рани и порязвания
При норма малка рана заздравява за няколко дни, но ако кръвната захар е повишена, този процес може да се отложи значително, а при присъединяване на инфекция може да доведе и до гангрена. Скоростта на заздравяване на раните също е тясно свързана с постъпване на енергия в клетките. Влошената регенерация на фона на хипергликемия често става причина за развитие на гнойни процеси.
5. Аритмия – още едно опасно усложнение на диабет
Според статистиката, 65% от случаите на летални изходи сред диабетиците се дължат на аритмия. При повишено ниво на кръвна захар и недостиг на хормона инсулин в тъканите се образуват гликирани белтъци, което предизвиква и дефицит на хранителни вещества в миокарда.