Обмяната на веществата може да се превърне в сериозен проблем, особено ако сте предразположени към напълняване. Някои ядат всичко и са слаби като вейки, а при други, дори и плодовете се отлагат по талията и други проблемни места. Ако вие сте от тези хора, тогава е добре да се запознаете с няколко сезонни плодове и зеленчуци, които ускоряват метаболизма.
1. Ягоди
Остава още малко, и ягодите ще изчезнат от пазара, затова побързайте. Това е не само вкусен плод, но и полезен. Ягодите помагат за понижаване на кръвната захар, ускоряват метаболитните процеси. Освен това в тях се съдържа много витамин С, магнезий, фосфор и калций. Фенолните съединения, които се съдържат в ягодите са с антиоксидантни свойства. Тези вещества помагат за намаляване на възпалението, намаляват риска от хронични заболявания. В ягодите също има антоциани и елагова киселина, която спомага за отслабване и помага за обуздаване на апетита.
Важно!
Ако имате проблеми със стомашно-чревния тракт, то ягодите могат да ви навредят. Не се препоръчват и за хора с високо кръвно, както и за хора, които приемат препарати на основата на енаприл.
2. Домати
Източник на витамини и антиоксиданти. А тези, които искат да са във форма, е приятно да научат, че калоричността на доматите не превишава и 20 калории на 100 грама.
В доматите се съдържа веществото ликопен. Този пигмент, който ускорява процеса на храносмилане и разграждане на мастни клетки. Установено е, че редовното ядене на домати спомага за поддържането на нормални нива на холестерол в кръвта.
Важно!
Някои хора имат алергия към доматите. Също е нежелателно да се употребяват от хора с жлъчнокаменна болест, заболявания на бъбреците и на ставите. Има изследвания, които показват, че доматите увеличават никотиновата зависимост.
3. Краставици
Това е най-нискокалоричният зеленчук, тъй като в 100 грама се съдържат само 12-15 калории. Това означава, че можем да ги ядем в неограничено количество, без да се притесняваме за своята фигура. Единственото изискване е да избираме пресни твърди краставици. Опасността от краставиците са нитратите, пестицидите и другите химикали, които могат да се съдържат в тях. Тези вещества се отразяват неблагоприятно на бъбречната функция, на черния дроб и на органите на храносмилателната система. Освен това не се препоръчва, много краставици да ядат хора, които трябва да ограничават употребата на течности.
4. Грейпфрут и цитрусови
В грейпфрута на практика няма белтъчини и мазнини. В него има много вода, а също и множество витамини и минерали и органични киселини, които положително влияят на процеса на храносмилане. Изобилието от органични киселини въздейства пагубно на състоянието на зъбния емайл. Грейпфрутът е противопоказен при гастрит, язва, ентерит, колит, холецистит, хепатит и остър нефрит.
5. Ябълки
Източник на растителни влакна и пектин, а също и на витамини и минерали. Ябълките положително влияят на обменните процеси в организма. Но не трябва да се прекалява с тях. Диетолозите не препоръчват повече от 3 ябълки дневно, тъй като захарта в тях е много. Това се отнася не само за ябълките, но и за всички плодове. Голяма заблуда е, че плодовете могат да се ядат без ограничения. В тях се съдържа фруктоза, която в голямо количество токсично се отразява на черния дроб. В ябълките се съдържа голямо количество фибри, което ги превръща в потенциални провокатори на колит.