Стотици хора по света отричат употребата на наркотици. Никога не са употребявали и не желаят да пребягват към тях в познатата им форма.
Огромна изненада се оказва новото изследване на триглицеридите и тяхното влияние върху организма ни. Мозъка ни реагира на тях както към твърди наркотици, твърдят учени от Париж.
Триглицеридите са мастни съединения, които се съдържат в множество вредни храни така наречените Junk Food. Различните видове сладкиши са изключително голямо изкушение за много хора и това се дължи именно на наличието на тези липиди в тях.
Триглицеридите влияят на мозъка като стимулант. Възбуждат определени зони, който са свързани с удоволствието и наградата. Така човек несъзнателно се стреми към употребата им, за да задоволи по-лесно тези потребности.
Изследването е направено над мишки, на една част им е давана контролирана доза триглицериди, а на друга не.
Учените наблюдават различните реакции на двете групи и стигат до заключението, че в действителност липидите действат като наркотик.
Мишките, които са приемали триглицериди са много по-мотивирани да търсят храна. Това се обяснява с ефекта доза и консумация на мазнини. Те изпитват нужда да задоволят новопоявилата се потребност от повече липиди.
Всички мишки имат еднакъв достъп до специално изградени места, на които получават различни храни.
Групата, в която мишките не са инжектирани с триглицериди в мозъка, са по-малко активни в търсенето и на храна, от тези които са контролирани за целта на изследването.
Мозъка на стимулираните мишки им казва да се насочват към храни с високо съдържание на захар и мазнини. Появява се тенденциозно маниакално поведение към хранителните награди.
По този начин действат и наркотиците, карайки пристрастените да си набавят нужната доза отново и отново.
С помощта на флуоресцентен микроскоп, учените успяват да изолират специален ензим, който отговаря за разграждането на триглицеридите в мозъка. Чрез него се стимулира чувството на удоволствие и удовлетвореност.
Когато се премахне този ензим, желанието за прием на мазнини става неконтролируемо. Този ефект се проявява и при зависимите, когато им отнемете дневната доза.
Друг интересен резултат от изследването е при мишките, които не приемат триглицеридите. Те са по склони да приемат здравословни храни, бедни на мазнини. Другата група, обаче, е обсебена да достигне до дневния прием мазнини.
Изводът до който стигат учените е :
„Триглицеридите са мастни съединения в храните, които влияят пряко на системата за възнаграждение в мозъка, и пристрастяването им кореспондира с това при наркозависимите.“
Не случайно хората, които обичат повече мазни и сладки храни са склони към преяждане и затлъстяване. Това води до завишени стойности на холестерола и триглицеридите в кръвта, а от там и до редица усложнения за здравето им.
Те в повечето случаи са с наднормено тегло, защото не са податливи на желание за движения и спорт. При тях е голям рискът от различни сърдечно-съдови заболявания.