През 90те години на миналия век в САЩ небивала популярност придоби диетата без мазнини, а у нас повече от десетилетие по-късно.
Тези, които искаха да отслабнат буквално, спираха мазнините и растителните масла, дори извара и мляко купували само без мазнини.
И резултатите не закъснявали, килограмите се топели. Но и проблемите със здравето не закъснявали.
Защо не можем да живеем без мазнини, и какви са сигналите, които ни дава тялото, че менюто трябва да се преразгледа?
1. Постоянно ни преследва глад
Умереното количество мазнини помага за контрол на глада. Тези данни показват изследвания от 2010 г. След хранене с повечко мазнини, човек се чувства по-дълго време сит, активен и енергичен.
Интересен е фактът, че мазната храна носи наслада, когато я похапваме. Храните, които съдържат полиненаситени мастни киселини – скумрия, ленено семе, орехи и с наситените мазнини – червено месо, краве масло, засищат повече от източниците на мононеситени. А това са зехтин, горчица, фъстъци, кашу, бадеми и кашу.
Ако изпитвате зверски глад, а имате само 3 минути за хапване, тогава по-добре хапнете филия хляб с масло и парче риба, отколкото салата с пресни зеленчуци със заливка зехтин.
2. Суха и посърнала кожа
Ако не сте имали никога проблеми с кожата, а в последно време е започнала да се лющи, по нея отчетливо се виждат бръчки, и цветът на лицето е посърнал, то за това са виновни мазнините. Здравословните мазнини помагат на организма да усвоява витамини А, Е, D, F и К. Първата двойка от списъка неслучайно получава статус „витамини на красотата”.
Мастноразтворимите витамини А и Е поддържат кожата красива и млада, предотвратяват появата на пигментации и възпалителни образувания. Това е причината и задължително присъстват в anti-age кремове, маски и серуми. Но още по-важно е да ги приемаме с храната.
3. Трудно се концентрирате, бъркате факти
За оптимална мозъчна функция, отлична памет и добра способност за съсредоточаване са необходими мазнини. Те играят важна роля в образуването на нови мозъчни клетки, укрепват нервните окончания и спомагат за бързо предаване на сигналите в мозъка.
При недостиг на мазнини в храненето страда паметта, възникват проблеми с концентрацията, отслабва вниманието. Всичко това може неблагоприятно да се отрази на работата и на обучението, и дори да попречи на издигането в кариерата.
4. Потиснати сте и много развълнувани
Честите колебания в настроението, чувството за потиснатост, повишена тревожност или необясними пристъпи на паника могат да бъдат обусловени от недостатъчен прием на мазнини с храната. Изследване, проведено в Норвегия показва, че при хора, които редовно ядат риба, вероятността от депресия се понижавала с 30%.
5. Проблеми със зачеването
Диетите с ограничен прием на мазнини не са единствената причина за нарушения на хормоналния фон. Но мазнините участват в синтеза на полови хормони и простагландини. Недостигът може да доведе до нарушения на менструалния цикъл, проблеми със зачеването и други усложнения във функцията на репродуктивната система.
Съвет!
Ако сте много заети и нямате време за пълноценен обяд, хапнете парченце сирене. Както и другите млечни продукти, то е богато на белтъчини, като по този показател се равнява на рибата и месото. Също е добър източник на калций, витамини и фосфор. Процентното съдържание на мазнини обикновено се изписва на опаковката.